ט' סיון התשפ"ד
15.06.2024
השיחות יערכו במצרים

נתק בין סינוואר להנייה; לחץ לעסקת חטופים

ארה"ב לוחצת על ישראל להתקדם לעסקת שחרור חטופים שתוביל לסוף המלחמה בעזה. השיחות נמצאות בשלב מוקדם ונותרו פערים גדולים בין ישראל לחמאס. סינוואר והמנהיג הפוליטי של חמאס איסמעיל הנייה, לא תקשרו ישירות כבר כמעט חודש

נתק בין סינוואר להנייה; לחץ לעסקת חטופים
סיוע הומניטרי לעזה צילום: Atia Mohammed/Flash90

ארה"ב, מצרים וקטאר לוחצות את ישראל וחמאס להצטרף לתהליך דיפלומטי מדורג שיתחיל בשחרור חטופים ובסופו של דבר יוביל לנסיגה של הכוחות הישראליים ולסיום המלחמה בעזה, כך אמרו דיפלומטים המעורבים בשיחות ל'וול סטריט ג'ורנל'.

אף אחד מהצדדים לא הסכים לתנאים החדשים הכוללים צעדים בניגוד לעמדות המוצהרות של ישראל וחמאס. טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של חמאס, אמר כי אין התקדמות אמיתית, וגורמים ישראליים לא הגיבו לבקשת תגובה. סינוואר והמנהיג הפוליטי של חמאס בדוחא, איסמעיל הנייה, לא תקשרו ישירות כבר כמעט חודש, אמרו הגורמים. זה הפך את ההתקדמות לעסקה לקשה יותר.

אבל אנשים שתודרכו על השיחות אמרו שישראל וחמאס מוכנים להשתתף בדיונים לאחר שבועות לשיחות שתקועות מאז תום הפסקת האש האחרונה ב-30 בנובמבר. המשא ומתן אמור להתקיים בקהיר בימים הקרובים.

"הנכונות של שני הצדדים לדון הייתה צעד חיובי. המתווכים פועלים כעת לגשר על הפער", אמר אחד האנשים הבקיעים בשיחות.

ההצעה החדשה, הנתמכת על ידי וושינגטון, קהיר ודוחא, מייצגת גישה חדשה לסיום הסכסוך - שמטרתה להפוך את שחרור החטופים הישראלים שנחטפו על ידי חמאס לחלק מהסכם כולל שעלול להוביל לסיום הלחימה.

חמאס, לעומת זאת, מבקש להשיג יתרון מירבי מהחטופים שהוא מחזיק, ורוצה לשחרר אותם תמורת אלפי אסירים פלסטינים - והפסקת אש קבועה. מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר מאמין שהישראלים יעדיפו לקבל חטופים על פני המשך הלחימה ושחמאס צריך להחזיק מעמד זמן רב ככל האפשר כדי להתיש את ישראל ולגרום ללחץ בינלאומי על ישראל, כך אמרו הגורמים ששוחחו עם העיתון. סינוואר מוכן לשחרר חטופים אבל רוצה הפסקת אש ארוכה יותר ותנאים טובים יותר מהפעם הקודמת, אמרו הגורמים הרשמיים.

חמאס אמר לגורמים מצריים וקטארים כי עסקת החטופים הקודמת לא הייתה טובה מבחינתם, פחות סיוע הגיע לעזה ממה שהובטח ורבים מהאסירים המשוחררים נעצרו שוב מאוחר יותר.

המתווכים הציעו תוכנית של 90 יום שתשהה תחילה את הלחימה למספר לא מוגדר של ימים כדי שחמאס ישחרר תחילה את כל החטופים האזרחיים הישראלים, בעוד שישראל תשחרר מאות אסירים פלסטינים, תסיג את הכוחות מתוככי עזה, תאפשר חופש תנועה ברצועה, תפסיק להטיס רחפנים ותכפיל את כמות הסיוע הנכנסת לעזה.

בשלב השני, חמאס ישחרר חיילות חטופות וגופות, וישראל תשחרר עוד אסירות פלסטיניות. שלב שלישי יכלול שחרור של חיילים ישראלים וגברים נוספים וישראל תיסוג לגמרי מרצועת עזה. עוד על הפרק: הקמת קרן בינלאומית לשיקום עזה, והבטחות למנהיגים פוליטיים של חמאס שלא יחוסלו.

לאחר מכן שיחות להפסקת אש קבועה, נורמליזציה של היחסים בין ישראל למדינות ערביות כמו סעודיה וחידוש תהליך הקמת מדינה פלסטינית, כך אמרו גורמים רשמיים במצרים.

 

חמאס ארצות הברית מצרים קטאר מלחמת חרבות ברזל יחיא סינוואר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד