ט"ו אייר התשפ"ד
23.05.2024
4 חודשים למלחמה

המתפללים "אימצו חטוף" והניחו תפילין לזכותו

במלאת 4 חודשים למלחמה - 136 מיהודי בודפשט הניחו תפילין לזכות 136 החטופים. תחילת האירוע קיבל כל משתתף פלייר עם תמונתו ופרטיו של אחד החטופים אותו הוא מתבקש "לאמץ" 

המתפללים "אימצו חטוף" והניחו תפילין לזכותו
יהודי בודפשט הניחו תפילין לזכות 136 החטופים צילום: באדיבות המצלם

באירוע מיוחד שנערך בבית הכנסת האורתודוכסי בשכונת אויבודה (הרובע ה-11) בבודפשט בירת הונגריה במלאות 4 חודשים למלחמה, הניחו 136 מיהודי האזור תפילין לזכות 136 אחיהם היהודים השבויים בעזה.

"המלחמה הקשה בישראל זעזעה כמובן גם אותנו ואינה נותנת לנו מנוח" אמר רב הרובע ושליח חב"ד הרב יצחק שטיל "ומכיוון שכך החלטנו לעשות משהו מעשי לטובת החטופים. כיוון שעל מצוות התפילין נאמר 'וראו כל עמי הארץ כי שם השם נקרא עליך ויראו ממך' הבנו שהנחת התפילין היא הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות עבורם והחלטנו לגייס לצורך כך את יהודי הסביבה באירוע שכותרתו Arms for israel (הנשק הסודי של ישראל)".

אחרי פרסום נרחב ברובע, הנחשב למאוכלס ביותר בבירה ההונגרית, ואחרי רישום מסודר מראש שנועד להבטיח כי האירוע יתקיים בהשתתפות מספר האנשים הדרוש, התאספו 136 יהודי אויבודה בבית הכנסת המקומי בשעה שנקבעה מראש. בתחילת האירוע קיבל כל משתתף פלייר עם תמונתו ופרטיו של אחד החטופים אותו הוא מתבקש "לאמץ" ולאחר מכן החלו הרב שטיל וכמה ממתפללי בית הכנסת הקבועים בהנחת התפילין לכלל הנוכחים. 10 זוגות התפילין שיועדו לכך הונחו בזה אחר זה על זרועותיהם וראשיהם של הנוכחים ורק אחרי שעה ארוכה הושגה המטרה לשמה התכנסו - כאשר 136 יהודים זכו להניח תפילין, חלקם לראשונה בחייהם. לדבריו "ניתן היה לראות את הכמיהה של כל המשתתפים לעשות משהו טוב ולתרום מעצמם לטובת השבויים בעזה. כמה עשרות מהם היו כאלו שלא הניחו תפילין מימיהם, ורבים מהמשתתפים קיבלו על עצמם להניח תפילין מכאן ואילך בכל יום חול".

אחרי הנחת התפילין השתתפו הנוכחים בתפילה משותפת לזכות החטופים ואנשי כוחות הביטחון אותה הקריא מר טומי לוונגר, ממתפללי בית הכנסת שבו התגייס לצה"ל ונלחם בעזה. לקראת סיום האירוע סיפר הרב שטיל לנוכחים על בקשתו של הרבי מליובאוויטש מחסידי חב"ד במלחמת 'ששת הימים' להניח תפילין לכל יהודי בשל הסגולה הטמונה במצווה החשובה הזו, וביקש שכל אחד מהם יחפש בסביבתו יהודי ויניח עימו תפילין, למען החטופים ועם ישראל כולו".

הרב שלמה כובש, הרב הראשי של 'אגודת הקהילות שומרי תורה בהונגריה' ( (EMIH אומר "הפעילות המבורכת הזו היא חלק מפעילות נרחבת שהקהילות היהודיות בהונגריה עושות למען החטופים, בתפילה ובתקווה שבקרוב מאוד יוכלו החטופים לחזור לחיק משפחותיהם והשקט והשלום יחזרו לארץ הקודש".

מלחמת חרבות ברזל חמאס הנחת תפילין הונגריה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד