תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
כ' אדר א' התשפ"ד
29.02.2024
בביקור בקהילה

נציג הממשל הרוסי ציין את העזרה לילדים עם צרכים מיוחדים

מאות רבנים וראשי קהילות בוועידה השמינית של איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה. לציון 25 שנים לאיגוד  בראשות הרב הראשי של רוסיה הוכרז על תנופה והכפלת הפעילות בכל רחבי רוסיה. פגישה בלשכת נשיא רוסיה ועדכון על פועלו למען החטופים בעזה

נציג הממשל הרוסי ציין את העזרה לילדים עם צרכים מיוחדים
ועידת איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה צילום: איגוד הקהילות היהודיות

נציגים של כ-150 קהילות יהודיות ברוסיה השתתפו בעיר הבירה מוסקבה בכנס איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה שנערך בפעם השמינית, מאז הקמתו לפני 25 שנה, ומאז הוא הולך ומתפתח לטובתם של מאות אלפי היהודים הפרוסים בכל הערים והמחוזות במדינה.

הישיבה המרכזית שפתחה את הכנס, נערכה בהיכל בית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" שבמרכז מוסקבה, אשר במשך כל השנה מהווה מוקד ומרכז לכלל הרבנים וראשי הקהילות בהגיעם לבירה, בתפילות, שיעורים ופעילויות רבות.

בכנס הפתיחה השתתפו נציגי כלל הדתות ברוסיה ובכירי ממשל רבים, ששיתוף הפעולה איתם הניב במשך השנים פירות רבים למען יהדות רוסיה. בנוסף התקבל מספר רב של אגרות ברכה ממשרדי ממשל, בהם הובעה הערכה לנוכח הפעילות היהודית הרב-גונית בכל מרחבי רוסיה. בין המברכים היו ראש ממשלת רוסיה, ראש העיר של מוסקבה ושורה של אנשי ממשל חשובים.

בפתח הישיבה, אותה הנחה דובר האיגוד הרב ברוך גורין, עורר בדבריו הרב הראשי הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א את המשימה העיקרית של הארגון: "אנשים שמגיעים לקהילה רוצים לשמוח בעובדה שהם יהודים, ורוצים להיות גאים ביהדותם. עלינו לספק להם כל אפשרות לכך, כדי שבכל בית ובכל משפחה יהודית יורגש הקשר עם המסורת שלנו ועם ערכינו הנצחיים". בהמשך פירט הרב הראשי שורה של פעילויות בהן יש להתמקד, בכדי לעורר את היהדות בכל נשמה יהודית ברוסיה.

לאחר סיום דברי הרב הראשי, הוזמן ראש המחלקה לקשר עם ארגונים דתיים מטעם לשכת נשיא הפדרציה הרוסית, מר יבגני ארמין, לשאת דברים. הנואם הביע את תודת לשכת הממשל לאיגוד הקהילות היהודיות ברוסיה ואת הערכתם על עבודה מסורה וחשובה, והדגיש את הפעילות ההומניטארית של הארגון. בדבריו ציין את בניית בתי הכנסת המתנוססים לתפארה, והזכיר את שיתוף הפעולה הקבוע עם כל גורמי הממשל. במיוחד ציין את העזרה לילדים עם צרכים מיוחדים, שנעשה בבניין החדש של בית הספר "אור אבנר" בעיר נובוסיבירסק.

נשיא קרן "סטמאגי" וסגן נשיא הקונגרס היהודי הרוסי, מר גרמן זכרייב, שיבח את שיתוף הפעולה בין הארגונים שהביא להצלחות רבות למען יהודי המדינה.

נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה הרב אלכסנדר ברדה, סיכם את הקונגרס בהקראת דו"ח מפורט על פעילות הארגון ב-4 השנים האחרונות, מאז הוועידה הקודמת, הכוללים למעלה מ-160 בתי כנסת ומרכזים קהילתיים הפועלים בהצלחה ברחבי רוסיה, ופירט את ההישגים בכל תחומי החיים היהודים שהושגו בשנים אלו בערים רבות ברוסיה.

הוועידה פרסמה את הקריאה להפסקת המלחמות, וניהול משא ומתן על מנת להציל את האזרחים ותושבי אזור הסכסוך והרבות שלום בעולם. במסמך שפורסם הובע גינוי הטרור בישראל ותמיכה בתושבי ארץ ישראל, תוך גינוי מתקפת הטרור בשמחת תורה.

איגוד הקהילות מציין לשבח את המאמצים הרבים של נשיא רוסיה ומשרד החוץ הרוסי, להציל את בני הערובה, מה שכבר הוביל לשחרורם של כמה מהם.
הקהילה היהודית של רוסיה מביעה את התקווה כי המעצמות המובילות ימשיכו לגנות את הטרור על כל גילוייו ולהילחם בו, ובזכות התגבשות הקהילה העולמית, יחולצו בני הערובה שעדיין נותרו בעזה, וגופותיהם של אלו שלמרבה הצער מתו בשבי - יובאו לקבורה מכובדת.

במהלך ימי הכינוס, נערכו ישיבות עבודה רבות בהשתתפות ראשי הקהילות, במטרה להתמקצע בניהול איכותי יותר של הקהילות, לצד הגדלת הפעילות ופרסום נכון להבאת עוד יהודים למוסדות הקהילה. לרבנים השלוחים, התקיימו שיעורי תורה עמוקים בנושאים אקטואליים בהלכה, בהם מתמודדים רבני הערים, הנחשפים לשאלות הלכתיות עם ייחודיות למדינת רוסיה, ובעצה אחת עם הרב הראשי שליט"א ודייני הרבנות הראשית לרוסיה, הוכרעו מספר שאלות שעמדו על הפרק.

עם סיום ימי הוועידה, אירח נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בקרמלין את רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר. בדבריו אמר פוטין: "אתה יודע שאחרי ההסלמה של המצב במזרח התיכון, רוסיה עושה הכל כדי לעזור לאנשים שמוחזקים כבני ערובה. משרד החוץ שלנו פועל דרך הזרוע המדינית של חמאס, והשגנו תוצאות מסוימות. כמובן שקודם כל שמנו לב לאזרחי רוסיה, אבל לא רק להם - אלא גם לאזרחים של מדינות אחרות, וזה כולל גם מבוגרים ובני משפחותיהם שעברו את השואה". במהלך המפגש, בו גם השתתף נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה הרב אלכסנדר ברדה, סיים פוטין בהבטחה: "כפי שאמרתי, יש כבר תוצאות מסוימות, אבל אני מבין ויודע שצריך להמשיך במאמצים האלה. זה מה שאנחנו עושים, ורציתי לדון איתך בפרטי העבודה הזו".

רוסיה הרב לאזאר ולדימיר פוטין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד