1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

שיטה חדשה למלחמה בסרטן: הגידול יהרוג את עצמו

פריצת דרך ישראלית במלחמה נגד הסרטן • חוקרים פיתחו שיטה שתגרום לתאים ממאירים לחסל את עצמם • "כאשר מנגנון מות התא הטבעי אינו פועל, אנו נפעיל אותו"
יונה שוב, בחדרי חרדים, כ"ב תמוז תשע"ב 12/07/2012 01:37

חולה חדר ניתוח בית חולים מנתחים רופאים אילוסטרציה. צילום: יעקב נחומיפריצת דרך של ממש בתחום המלחמה בסרטן: חוקרים ישראלים פיתחו שיטה הגורמת להרס עצמי של תאים סרטניים, כך מדווח עיתון 'הארץ'.

השיטה החדשה שפיתחו פרופ' איתן גרוס מהמחלקה לבקרה ביולוגית במכון וייצמן ופרופ' אסף פרידלר מהמכון לכימיה באוניברסיטה העברית, עשוי להוות בסיס לפיתוח טיפולים תרופתיים חדשים נגד סרטן והרג ממוקד של תאים מסרטנים.

לפי מחקר שפורסם בבטאון לכימיה ביולוגית, קיים חלבון המשמש מקור אנרגיה לפעילות התא אך קשור גם לתהליך המוות של תאים. והתברר כי הוא משתמש בתא כקולטן לחלבון אחר, שגם הוא בעל תפקיד בתהליך מוות של תא.

במחקר נבחנו אזורים בתאים שבהם קיימת אינטראקציה בין שני החלבונים, והתברר כי הקשר ביניהם עשוי להגביר את תהליך ההרס העצמי של התא.

"ההרס העצמי של התאים הוא תהליך המתרחש במנגנונים רבים בגוף האדם ומערב חלבונים מסוגים שונים", אמר ד"ר פרידלר, "זהו מנגנון המגן על הגוף מפני התפשטות תאים לא תקינים, אך בפועל תאים סרטניים רבים דווקא עמידים בפניו", אמר. "בעתיד, לאחר שנשכלל את המולקולות, הן יוכלו לשמש בסיס לתרופות נגד סרטן, במקרים בהם המנגנון הטבעי של מות התא לא עובד".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;