1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

הצלחה למסע טורונטו: 3 מיליון דולר לילדי צרפת

המסע המשותף של הרבי מסאטמר והחינוך העצמאי לטורונטו, לצורך גיוס כספים לחינוך ילדי צרפת - נחל הצלחה • הפרטים המלאים ותיעוד
משה ויסברגי"ג תמוז תשע"ו 19/07/2016 14:30

מסע

מסע טורונטו בן 12 השעות בא אל קיצו והוכתר בהצלחה - כשהיעד המרכזי נכבש: 3 מיליון דולר גויסו בתוך שעות ספורות עבור ילדי העולים מצרפת.

במסע המיוחד שנחשף לראשונה ב'בחדרי חרדים', השתתפו האדמו"ר מסאטמר, הגאון רבי אריה מלכיאל קוטלר ראש ישיבת ליקווד והגאון רבי דוד פיינשטיין ראש ישיבת 'תפארת ירושלים', חברי מועצת גדולי התורה בארה"ב שטסו במיוחד לטורונטו למסע חרום להצלת ילדי צרפת.

כזכור, לאחר הפיגוע בטולוז לפני כארבע שנים, בו נהרגו על קידוש השם כמה יהודים ה' יקום דמם, בחרו יהודים רבים לעזוב את צרפת ולעלות לישראל. כאן בארץ, הייתה הקליטה קשה ומוסדות חינוך רבים מיאנו לקלוט את התלמידים הצרפתים. בנוסף, גם הנותרים בצרפת לא שבעו נחת והרישומים למוסדות החינוך התורניים הראו את אותותיהם.

אל הוואקום הזה נכנס האדמו"ר מקאלוב, העוסק שנים רבות בחיזוק יהודי צרפת וכונן אסיפה רבתית בראשות חברי מועצת גדולי התורה בארה"ב והאדמו"רים מסקולען ומסאטמר. הבשורה שיצאה מהאסיפה הייתה כי יש לייסד קרן להצלת ילדי צרפת. האדמו"ר מסאטמר הכריז כי בדעתו לצאת לגיוס הכסף הנצרך עבור פתיחת שנת הלימודים. אל האדמו"ר הצטרפו כאמור ראשי הישיבות הגר"מ קוטלר והגר"ד פיינשטיין, כשאת הוצאות מימון הנסיעה כמו החכרת מטוס פרטי מימן הנגיד ר' ראובן וולף.

עם בואם של חברי המשלחת לטורונטו, קיבלו את פניהם רבנים ודיינים וראשי הקהילות בעיר, שהביעו את שמחתם על ביקור הבזק בעירם. המשלחת יצאה למעונם של גדולי נגידי טורונטו - ביניהם משפחות רייכמן, הופשטטר, טננבוים וביסטריצר - שהביעו רצונם לנדב תרומה גדולה למען הצלת הילדים.

בדבריו בדינר המיוחד שנערך בבית הנגיד ר' אברהם שמואל גרוס, סיפר האדמו"ר מסאטמר: "בשנת תשכ"ח, הרבי זכותו יגן עלינו (ה'ויואל משה'), קיבל שיתוק, קשה עליו הדיבור, בפעם הראשונה כשחזר לעצמו ואבי (ה'ברך משה') נכנס אליו לאחר ששב לביתו שאל הרבי: 'מה קורה עם הילדים?'. אבי סבר שהוא מתעניין על ילדיו שלו, 'ברוך השם' ענה אבי, והרבי שואל שוב ושוב.
ואז שאלו אם הרבי מתכוון לילדי העלייה ממרוקו, הרבי באותם שנים סייע לילדי העולים בכל מחיר, ואכן לזה התכוון. הרבי אמר אז: 'איני יודע אם לא אתן דין וחשבון שלא עשיתי מספיק עבור ילדי העולים'. בוודאי שאנחנו צריכים לדעת מה עלינו לעשות. מה התפקיד שלנו, לתקן את מה שלא יכולנו לעשות אז ואפשר לעשות היום".

"חסידות סאטמר הדוגלת בקנאות ובבדלנות", אומר אחד החסידים שהשתתף במסע ל'בחדרי חרדים', "חברה באורח פלא למוסדות החינוך העצמאי כדי להעניק מענה ופתרון הולם לילדי העולים, כי הצלת נפשות קודמת לאידיאולוגיה". זאת ועוד, בימים אלו עושה משלחת מטעם הקרן בצרפת מוכת הגורל ומנהלת רישומים למוסדות תורניים חינוכיים לפתיחת שנת הלימודים הקרובה.

לסיומו של המסע שהוכתר בהצלחה, גויס סכום של למעלה משלוש מיליון דולר תוך שעות ספורות, במבצע הרואי שייחקק בדברי הימים.

'בחדרי חרדים' בתיעוד מסכם ממסע הבזק בטורונטו.

עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אכן ראוי לשבח אבל יש להקדים את התלמידי החכמים בכתבה לפני הנסיכים  (ל”ת)

  חסיד

  • כשזוכים נטהרים. וכשנטהרים זוכים ליטהר מקליפת המרגלים וזוהמתן שבכל דור ודור.... (ל”ת)


 2. כל הכבוד!  (ל”ת)

  זלמן

  • מאמינים לאריז"ל. שקבע [בספרו וצדיק יסוד עולם על רות. עה"פ וגאלתיך אנוכי חי ה', שכבי עד הבקר בקר בלא וו] את יום ה' באייר[[יסוד שבתפארת] ה.תש (ל”ת)

   מי מעיז לבוא אחרי המלך ????

 3. חינוך עצמאי אינו מוסד פטור ומקבל 100% תקצוב מהמדינה למה הכסף הזו?  (ל”ת)

  אברהם אבינו

 4. הבעיה שהכסף יילך לסורוצקין ולצרפתים ייתנו בגט עם טונה זה מה שיקרה  (ל”ת)

  אריק

 5. מעניין,שאת הבנות והבנים בארץ ובווילימסבורג נזרקים מהמוסדות ולאיש לא אכפת?!  (ל”ת)


 6. הצרפתים מלאים בכסף וכסף לא הבעיה שלהם  (ל”ת)


 7. תורת ה תמימה משיבת נפש  

  פיגי

 8. ברוך המקדש שמו ברבים  


;