1. עמוד הבית
  2. רכב ותחבורה
  3. חדשות רכב

בגלל בני הנוער: הבימבה החשמלית נאסרה לייבוא

לאחר שהתברר כי הכלי משווק לנוער ולצעירים ולא לשימושם של מוגבלי הניידות, החליט משרד התחבורה לאסור את ייבוא 'הבימבה החשמלית' | "הכלי כיום מסוכן לנסיעה לילדים מתחת לגיל 16 העושים בו שימוש, בשל ההספק הגבוה שלו והפוטנציאל להסרת הגבלת המהירות של הכלי"

 

אלי שלזינגר, כ"ב שבט תשע"ט 28/01/2019 13:43

סכנה בטיחותית תמרור אין כניסה תמרור אין כניסה צילום: unsplash

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים החליט לאמץ המלצות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וגורמי מקצוע במשרד התחבורה, לאסור על ייבוא של "הבימבה החשמלית" לישראל לצרכי בחינה ובדיקה, לאחר שהתברר כי הכלי משווק לנוער ולצעירים ולא לשימושם של מוגבלי הניידות.

מנהלת אגף הרכב במשרד התחבורה, אינג' עינת סגל, שיגרה היום (שני) חוזר למעבדות הרכב וליבואני הכלים האוסר על אישור או ייבוא של בימבה חשמלית לישראל עד להודעה חדשה. זאת, לצורך בחינה מחודשת של השימוש בכלי, לרבות הגבלת המהירות המירבית שלו והגבלתו רק לאוכלוסיות הנזקקות לו.

"הבימבה החשמלית" מיובאת לישראל על בסיס תקינה של קולנועית, ומיועדת לנסיעה של אדם אחד או שניים, על המדרכה, בשטחים עירוניים בלבד. מהירות נסיעתה מוגבלת ל-12 קמ"ש לכל היותר. הנהיגה בקולנועית מותרת מגיל 16 ומעלה (או מגיל 14 ומעלה עבור נכה), היא פטורה מרישום ורישוי, ולצורך הפעלתה לא נדרש רישיון נהיגה.

סמנכ"ל בכיר תנועה, אבנר פלור, ציין כי שיווק "הבימבה חשמלית", אינו תואם את השימוש המקורי של הקולנועית, שנועד לסייע לאוכלוסיה בעלת קשיי התניידות. לדבריו, מדובר בכלי המקנה לו יכולת תוך שינוי טכני פשוט, להגיע למהירויות גדולות יותר מ- 12 קמ"ש, על אף הגבלת המהירות המופיעה בהצהרת היצרן.

פלור מציין כי לתנועתם של כלים אלה על הכביש השלכות רבות בהיבטי תנועה ובטיחות במרחב העירוני, שכן אינם מותאמים לתנאי הדרך הקיימים ועלולים לסכן את הנוסעים ושאר משתמשי הדרך. "הנוסעים בבימבה מרגישים מוגנים, ככל הנהגים על הכביש, ואופן הנסיעה שלהם עשוי להיות בהתאם, אך לא כך הדבר. הכלי כיום מסוכן לנסיעה לילדים מתחת לגיל 16 העושים בו שימוש, בשל ההספק הגבוה שלו והפוטנציאל להסרת הגבלת המהירות של הכלי", הוסיף פלור.

הוחלט כי משרד התחבורה יפעל לשינוי התקנות וצו המכס, כך שניתן יהיה לאסור את הייבוא של כלים אלה לישראל ולהגביל את השימוש בקולנועית לאוכלוסיות המוגבלים והקשישים בלבד, תוך הגבלת מהירותה. זאת, במטרה למנוע נפגעים בקרב הנוסעים בכלי זה או הולכי הרגל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;