1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

התאונה הקשה בת"א: הצעיר החרדי הורשע בהמתה בקלות דעת

אלי בר זכאי, צעיר חרדי תושב ירושלים, הורשע הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב בגין המתה בקלות דעת • בתאונה הקשה נהרג הנער אילון שליו אמסלם וחברו נפצע והובהל לבית החולים • השופט בני שגיא דחה את טענותיו של בר זכאי על כשלים שהובילו לגרימת התאונה

אבי גדלוביץ', י"ט סיון תש"פ 11/06/2020 12:49

הדחה, שיבוש וניסיון להשמדת ראיה בר זכאי בבית המשפט בר זכאי בבית המשפט צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע  הבוקר (חמישי) את הצעיר החרדי אלי בר זכאי, תושב ירושלים, בהמתה בקלות דעת של הנער אילון שלו אמסלם ז"ל בן ה-13.5, שכזכור נדרס על ידי בר זכאי לפני כשנתיים בפינת הרחובות ש"י עגנון ואבן גבירול בתל אביב. בנוסף, בית המשפט הרשיע את אלי בר זכאי גם בעבירות של חבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש הליכי משפט, ניסיון להשמדת ראיה ומהירות. 

על פי פסק הדין, בעיצומו של החופש הגדול של שנת 2018 המתינו שני ילדים בצומת הרחובות ש"י עגנון ואבן גבירול בתל-אביב, וזאת בדרכם לביתו של אחד מהם. שני הילדים עשו את שלימדו אותם לאורך השנים - המתינו בסבלנות לאור הירוק שיאפשר להם לחצות את הכביש בבטחה במעבר החציה, וזאת, בעודם עומדים על המדרכה.

חרף הזהירות בה נקטו, ובעודם עומדים על המדרכה, הגיח מהסיבוב רכב בו נהג הנאשם, עלה על המדרכה, עקר שניים מעמודי הבטיחות שהותקנו על שפת המדרכה, ופגע בילדים. כתוצאה מהפגיעה הקשה, הוטח הילד אילון שלו-אמסלם ז"ל למרחק של 26 מטרים ומצא את מותו, ואילו חברו, הילד דניאל חכמי נפגע והובהל לבית החולים, כשהוא סובל משברים מרובים וחתכים בחלקי גופו, שם אושפז ונותח.

בית המשפט מצא כי הגרסאות השונות שמסר הנאשם עומדות בסתירה חזיתית לכלל הראיות שהוגשו, וקבע כי קו ההתנהלות הפסול שאפיין את הנאשם לפני התאונה, במהלכה, ומיד בסמוך לאחריה, המשיך באופן ישיר גם במסגרת ההליך המשפטי בעניינו, עת מסר הנאשם עדות כוזבת בבית המשפט.

במסגרת הכרעת הדין דחה בית המשפט את טענותיו של בר זכאי על כשל בתכנון הכביש ובמבנהו, רטיבות על הכביש, צמיג תקול, ותקלה מכנית ברכב, שלדבריו הובילו לתאונה הקשה.

השופט בני שגיא דחה את הטענות  וקבע כי לא הוכח שאלו תרמו, ולו באופן מינימלי, לקרות התאונה. בהמשך, נבחנה טענת התביעה לפיה הגורם הבלעדי שתרם לקרות התאונה הוא הגורם האנושי. לשם כך נבחנו מהירות נסיעתו של הנאשם ושאלת שכרותו. נקבע, כי עובר ובסמוך לתאונה צרך הנאשם אלכוהול בכמות משמעותית, בהמשך - נהג בדרך עירונית בלב העיר תל-אביב בצורה פרועה ובמהירות הגבוהה באופן משמעותי מזו המותרת במקום, ולאחר התאונה עשה ככל שבידו להכשלת בדיקת הינשוף (והצליח בכך), כאשר בהמשך אף סירב לבצע בדיקת דם תוך הצגת נימוק מופרך, ומתוך כוונה ברורה שלא להתמודד עם תוצאותיה הצפויות של הבדיקה. בית המשפט הגיע למסקנה, כי לולא השפעת האלכוהול ואופן הנהיגה הפראי מעל המהירות המותרת, לא הייתה מתרחשת התאונה שגרמה למותו של אילון ז"ל ולפציעתו של דניאל.

כמו כן, הוכח כי מיד לאחר התאונה החל הנאשם בביצוע שורת פעולות שכל מטרתן הייתה למלט את עצמו מלשאת אחריות על מעשיו, עת ניסה לשתות כמות מרובה של מים במטרה לשבש את בדיקת השכרות; "תדרך" את חברו למסור עדות לפיה לא שתו אלכוהול; ומחק את היישומון שהקליט את שיחותיו השונות עם אחיו וחבריו לפני, במהלך ולאחר התאונה, והכל במטרה למנוע מחוקרי המשטרה להיחשף לשיחות שהכילו תכנים המלמדים על צריכת אלכוהול עובר לתאונה.

בסיום הכרעת הדין קבע בית המשפט: "אילון בן ה-13 עשה כל שצריך כהולך רגל, עת המתין בסבלנות למופע אור ירוק ברמזור בעודו על המדרכה, ופתיל חייו נגדע באופן הטרגי ביותר שניתן להעלות על הדעת. נגדע, אך ורק כי הנאשם החליט שהוא "חייב" לשתות, "חייב" לבלות, "חייב" לעלות על ההגה, ו"חייב" לנהוג במהירות פרועה, משל הגעה למועדון "שלוותה" תוך דקות ספורות עם רכבו הייתה בגדר צורך חיוני ודחוף שאין לדחותו. כך, באבחה אחת, הותיר הנאשם משפחה כואבת שאינה יודעת מזור, וילד נוסף - דניאל, שנפגע בתאונה, וספק אם מראה חברו הטוב שנהרג לנגד עיניו יניח לנפשו כל חייו.

איילון שליו-אמסלם ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

לאור האמור, הורשע הנאשם בעבירות הבאות: המתה בקלות דעת, חבלה חמורה, נהיגה בשכרות, מהירות סבירה, הדחה בחקירה, שיבוש מהלכי משפט וניסיון להשמדת ראיה.

כזכור, כחודש לאחר התאונה הקשה, הגישה פרקליטות מחוז ת"א כתב אישום לביהמ"ש המחוזי בעיר נגד צעיר חרדי בן 23 מירושלים, בגין הריגתו של אילון-שלו אמסלם ז"ל, פציעת חברו, תוך כדי נהיגה בשכרות. עוד הואשם בניסיון השמדת ראיה, שיבוש הליכים והדחה בחקירה.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד ארז ריכטנברג והגיע לידי 'בחדרי חרדים', ביום חמישי 6.7.18, סיכמו הנאשם בר זכאי וחברו הלל לנסוע לפתח תקווה, רכשו בקבוק וודקה "בלוגה", פחיות משקה אנרגיה וסיגריות. עם הגעתם לדירת חברם, שתה הנאשם לשוכרה לפחות כוס וחצי מהמשקה האלכוהולי שקנה קודם לכן. במהלך הבילוי, שוחח הנאשם טלפונית עם חברו ב.ב. וציין בפניו כי הוא "אחרי פירוק בקבוק בלוגה".

בתום הבילוי בפתח-תקווה, לפני הנסיעה לבית חברם ג. בגבעתיים, החבר א. שהבחין שהנאשם שתוי, סיכם עם הנאשם והלל, כי הוא ישמש להם "נהג תורן" להמשך הבילוי. הנאשם בילה בדירה בגבעתיים וזמן קצר לאחר מכן, בעודו שתוי, צעק לעבר הנוכחים "כולם פה סאחים" ודרש מחבריו, לעזוב איתו את המקום ולהמשיך למועדון בתל אביב, אולם חבריו דחו את ההצעה. הנאשם הגיב ברוגז רב ועזב את הדירה.

חברו הלל שראה את הנאשם נכנס לרכב בעודו שתוי, ניסה לשכנעו לנסוע במונית ולא לנהוג ברכב. בשיחה טלפונית שקיימו, בעוד הנאשם יושב ברכב, הזהיר הלל את הנאשם ואמר לו: "אתה לא תצא לשלוותה, אתה תגיע לשלוותה עם שלילה לכל החיים כפרה עליך". הפצרותיו לא הועילו והנאשם החל לנהוג ברכב. בהמשך, שוחח הנאשם טלפונית עם ב. וסיפר לו כי הוא בדרכו אליו למועדון ויגיע אליו בעוד 20 דקות, תוך שהנאשם אומר "אני אחרי בקבוק בלוגה אחי, אני אחרי בקבוק בלוגה לבד".

כאן מגיעה התאונה הקטלנית, כפי שהיא מתוארת בכתב האישום: סמוך לשעה 1:08, בדרכו למועדון, נהג הנאשם ברחוב ש"י עגנון בתל אביב, מכיוון מזרח לכיוון דרום-מערב, בואך צומת הרחובות ש"י עגנון ואבן-גבירול בהיותו שיכור. כמו כן, הנאשם חייג באמצעות מכשיר הסלולר כדי לשוחח טלפונית עם ב. באותה העת, הגיעו לצומת אילון שלו-אמסלם ז"ל וחברו דניאל חכמי שחזרו מבילוי בנמל תל אביב ותכננו להגיע אל ביתו של חכמי הסמוך.

שני הילדים, המתינו בצומת לחילופי אור הרמזור להולכי רגל, מאדום לירוק. דניאל עמד בסמוך לאילון שהתיישב על עמוד בטיחות המותקן על סף המדרכה הצמודה למעבר החצייה. הנאשם הנוהג ברכב, לצומת במהירות גבוהה ביותר, תוך חריקת צמיגים צורמת, כשהוא "מזגזג" ברכב מצד לצד. עם הגיעו לעקומת הכביש, במקום להאט ולהתאים את מהירות נסיעתו לתוואי הדרך ולנתיב הנסיעה המשורטט על גבי הכביש, המשיך הנאשם ועלה עם הרכב על המדרכה הממוקמת בחלקו המערבי של הצומת, ופגע חזיתית, בעוצמה רבה, באילון ודניאל.

כתוצאה מעוצמת הפגיעה, הוטל אילון שלו-אמסלם ז"ל למרחק של כ-26 מטרים והוא נפצע באורח אנוש. חברו דניאל חכמי הוטל ימינה, לכיוון הכביש, למרחק של 15 מטרים. אילון פונה באמבולנס מד"א לבית החולים איכילוב, שם נפטר מפצעיו. גם דניאל פונה לבית החולים כשהוא סובל משברים רבים ופציעות בכל חלקי גופו. כתוצאה מהתאונה נגרמו גם נזקים קשים לעמודי בטיחות ולעמוד תאורה במקום וכן נגרם נזק הרסני לרכב.

לאחר התאונה,  כפי שמתואר בכתב האישום, הנאשם יצא מהרכב ההרוס, בעוד גופת הילד על הכביש, ופעל לשבש את החקירה כדי להסתיר מהמשטרה את אחריותו לתאונה בשל היותו שיכור. על פי כתב האישום הוא שוחח טלפונית עם הלל ואמר לו בלחש "תקשיב, אני מסטול מת, תביא לי מים... הבן אדם פה גוסס... תבוא לפה מהר..", וכל זאת בכדי להעלים את סימני האלכוהול מגופו באמצעות שתיית מים מרובים לפני בדיקת הינשוף המשטרתית לאיתור סימני אלכוהול.

כאשר ראה שהלל לא מגיע, ביקש מפקח עיריית תל-אביב-יפו שנקלע למקום לשתות מים. הפקח נתן לו בקבוק ליטר וחצי של מים והנאשם שתה את כל תכולתו. משביקש בקבוק מים נוסף, הפקח כבר חשד שמשהו לא כשורה וסירב. בהמשך, שוחח הנאשם טלפונית עם הלל וניסה להניעו למסור הודעת שקר, באומרו "הלל, תקשיב לי שנייה. לא שתינו, אף אחד לא שתה, הכל בסדר תבוא לפה, פינו פה שני אנשים לבית חולים".

אביו של שליו אמסלם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במהלך שהותו במקום ניסה הנאשם להקיא את תכולת קיבתו במטרה לטשטש את סימני האלכוהול מגופו. משלא הצליח, עדכן הנאשם טלפונית את הלל, שבתגובה ייעץ לו לאכול סוכריית מנטוס על מנת לטשטש את סימני האלכוהול. במהלך שהותו בזירה, משנזכר הנאשם כי כל שיחותיו במכשיר הסלולר מוקלטות באמצעות אפליקציה, מיהר ומחק את האפליקציה מתוך כוונה להעלים ראיות ולשבש את מהלך החקירה. בהמשך, הכשיל ארבע בדיקות ינשוף ונמנע מלתת דגימת אויר מספקת לצורך הבדיקה של המשטרה ואף סירב לבצע בדיקת דם לצורך איתור אלכוהול בגופו.

בבקשת המעצר כתב עו"ד ריכטנברג כי ".... מעשיו של המשיב מלמדים על המסוכנות הרבה הטמונה בו..... כאשר המשיב פעל בפזיזות ושוויון נפש לשלומם של משתמשי הדרך, נהג את כלי הרכב בשעה שהוא שיכור, במהירות שאינה הולמת את תנאי הדרך. ....  מעשי השיבוש וההדחה שביצע המשיב מיד לאחר התאונה, מקימים בעניינו גם  את עילת המעצר הקשורה לחשש מפני שיבוש מהלכי משפטי והשפעה על עדים....".

עורך הדין אורי קינן, פרקליטו של הנאשם מסר בתגובה: "הפרקליטות הגישה את כתב האישום היום. בשלב זה, כאשר ניתן להגנה לצלם את חומרי החקירה, נבקש את דחיית הדיון עד ללימוד החומר וזאת כדי להגיב באופן ענייני בבית המשפט".

זמן קצר לאחר שחרורו ממעצר, התייחס לראשונה הנהג עצמו לתאונה, ואמר "זה מקרה מאוד מצער. לבי עם המשפחה וההורים היקרים. אני מברך אותם שבעזרת השם הקדוש ברוך הוא ייתן להם כוח ושבעזרת השם לא יידעו עוד צער לעולם".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הבן אדם טעה שגה, חייבים לתת לו הזדמנות לתקן.  


  • הסר דאגה מליבך 

   אלעד

 2. חלאת אדם  

  שמשון

 3. מחריד  

  ממש

 4. למה קוראים למחופש הזה "חרדי" ? זה גם לא חילוני אלא בהמה,שיכור במועדונים !  (ל”ת)


 5. טינ  (ל”ת)


 6. איזה ברדק  

  דוד המלך

  • לא. הוא ספרדי (ל”ת)


 7. לא הבנתי איך  

  אלעד

;