1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

בג"ץ לא הכריע; הרב ברלנד יישאר במעצר

בתום דיון שנמשך שעות ארוכות, בית המשפט העליון נמנע מלהכריע בעתירה אותה הגיש הרב אליעזר ברלנד על המשך מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו ודחה אתת ההכרעה למועד אחר | זאת, למרות שעורכי דינו טענו כי המשך מעצרו והחשש שיידבק בנגיף הקורונה, עלול להוביל ל"קיצור תוחלת חייו"

אבי גדלוביץ', כ"ד אלול תש"פ 13/09/2020 19:29

"סיכויו להישאר בחיים נמוכים" הרב ברלנד מובא לדיון בביהמ"ש הרב ברלנד מובא לדיון בביהמ"ש צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בבית המשפט העליון, הסתיים הדיון בעתירה שהגישו עורכי דינו של הרב אליעזר ברלנד - מנהיג קהילת 'שובו בנים', בדרישה לשחררו ממעצר עד תום ההליכים בו הוא שוהה בעקבות כתבי האישום החמורים שהוגשו נגדו. השופט אלכס שטיין נמנע בסיומו של הדיון הארוך לקבל החלטה בנידון ודחה את ההכרעה למועד אחר.

בערעור נטען, כי מצבו הרפואי המחמיר עלול לסכן את חייו וכי אין כל טעם בהשארתו במעצר. נזכיר, כי בהחלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לעצור את הרב עד לתום ההליכים המשפטיים, נכתב כי "תיאור האישומים אינו יכול אלא ללמד על מערך שלם שלא לומר תעשייה של הונאה ומצגי שווא, בכדי להביא את מי שמצוי במצוקה לשלם אלפי שקלים ולעיתים עשרות אלפי שקלים כדי לרכוש תקוות שווא למזור לחולי, לתחיית מתים, לשחרור מבתי סוהר ועוד". עוד קבע בית המשפט כי "לא ניתן לתת בו את האמון המינימלי הנדרש לשחרור לכל חלופה, גם אם זו כוללת מעצר בפיקוח אלקטרוני, מפקחים, מעטפת של חברת אבטחה ובטוחות".

כעת, בערעור שהגישו פרקליטיו דינו של הרב ברלנד - עורכי הדין עמית חדד ורותם טובול, נכתב כי "נדמה שההתייחסות אל הרב הן מצד כלי התקשורת והן מצד הרשויות לקתה בחוסר ענייניות כאשר הבחינה הייתה לגופו של אדם ולא לגופו של עניין. השאלות המשפטיות המהותיות לקבלת ההחלטה האם להאריך מעצרו של אדם נדחקו לקרן זווית, ואור הזרקורים הופנה אל האדם עצמו ואל הקהילה ממנה הגיע - לא בחינה עניינית כי אם בחינה פרסונלית שמובילה לתחושה קשה של חוסר שוויון כלפי העורר".

עוד טענו עורכי הדין, כי מצבו הרפואי הקשה של הרב ברלנד, כפי שבא לידי ביטוי בחוות הדעת הרפואיות שצורפו לבקשה, מלמד באופן ברור כי הותרתו במעצר היא סכנת חיים עבורו ועלולה להוביל לקיצור תוחלת חייו. "הדברים מקבלים משנה תוקף לאור הסכנה המידית והמוחשית הנשקפת לחייו של העורר, זאת בשל העובדה שעל בית הכלא בו שוהה העורר, כלא איילון, הוטל עוצר יציאות לאחר שביום 2.9.2020 התגלו בו 18 אסירים וסוהרים חולי קורונה. ברי כי אם חלילה יידבק העורר בנגיף הקורונה, סיכוייו להישאר בחיים נמוכים מאוד, זאת בהתאם לחוות הדעת עליה יפורט בערר דנא", נכתב בערעור.

כזכור, בתחילת השנה הוגש נגד הרב ברלנד כתב אישום המייחס לו עבירות של עושק ומרמה, זאת בעקבות מספר תחקירים שפורסמו בכלי התקשורת, בהם נראה הרב משדל חולים סופניים להעביר לו סכומי כסף גדולים, בטענה כי יציל אותם ממוות. אישום אחר, מייחס לרב ברלנד עבירה של ניסיון שידול לאלימות. בד בבד עם הגשת כתב האישום, הוגשה לבית המשפט בקשה למעצרו עד תום ההליכים.

יצוין, כי לפני כחודש וחצי, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר בקשה לתיקון כתב האישום ולהוספת שני אישומים העוסקים בעבירות מס והלבנת הון. בפרקליטות הדגישו, כי במקור החקירה החלה כחקירה אחת, ואולם בהמשך, חקירת העבירות הכלכליות הופרדה מחקירת עבירות העושק והמרמה, זאת לאחר שהוברר כי מיצוי החקירה בעבירות הכלכליות ידרוש זמן רב נוסף ופעולות רבות נוספות שלא ניתן היה לבצען בתקופת ימי המעצר לצרכי חקירה. חקירת העבירות הכלכליות נמשכה עוד כחודשיים וחצי ובסיומה זומן הרב ברלנד לשימוע.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שבעה חודשים  

  תשעה חודשים

 2. סבל נוראי  (ל”ת)

  אני מוחה

 3. וטובה שעה אחת קודם  (ל”ת)


 4. מעניין כמה זקנים מוחזקים  

  ככה

 5. הסיבה  

  קורנה

  • ממש בא לי לבכות על ביזוי השכינה, תלמיד חכם בצער (ל”ת)


  • נכון אמת (ל”ת)


 6. ואתם מתפלאים למה יש קורונה?  (ל”ת)


 7. שחררו כבר את הצדיק הקורונה תפסק מה עוד לא קלטתם???  (ל”ת)

  ח.א.

 8. צינזור  

  חסיד

  • נכון מאוד כבר כתבתי 2 תגובות נגדו ולא מפרסמים הוא רצח את השכנה שלי לשעבר היא היתה צעירה עם ילדים קטנים ואמא שלה שבורה ממש (ל”ת)


 9. אם בגץ לא הכריע - אז איך אתם כותבים שהוא ישאר במעצר?  


 10. ועל אלה אני בוכיה!!!! מצטרפת למחאה.  (ל”ת)


 11. פעם אחת בכל התורה  

  מדהים ומפעים

  • קוביד עם ק (ל”ת)


 12. כי דבר ה' בזה  

  מה הסיבה לכל זה

 13. המבזה תלמיד חכם אין רפואה למכתו  

  המבזה תלמיד חכם אין רפואה למכתו

 14. כל רבני ברסלב כבר אמרו שכל העלילה הזו היא שקר של יום טוב חשין ונחמן שלום אין באמת עדויות רק מחילוניות וילונים לשעבר ומה שהרב הודה זה בגלל שהכריחו אותו .הרב ברלנד חף מפשע ומה שאומרים על מנטוסים הרי גם הבבא סאלי היה מביא ערק לאנשים וזה מנהג הצדיקים ולגבי פדיון אף אחד לא חייב אף אחד להביא פדיון מי שרוצה שיתן כמו שיש מקרים שלא הצליח יש מקרים שהצליח  (ל”ת)


 15. ספר תורה בצער  

  עמי

 16. אתר בחדרי חרדים  

  חבד

  • אני לא מבין איך הכניסו את התגובה שלך בעוד שאתה משתמש בכינוי "עבריין" על הצדיק הקדוש הזה, אין זה אומר אלא שאתה היחיד שכתב נגדו! (ל”ת)


 17. כל מילה מיותרת, גם רבני ברסלב בעצמם אמרו את זה שזה כל הסיבה של הקורונה והמניעות על אומן!  

  יהודי פשוט

 18. אָ-מֶחָיֶה  (ל”ת)

  שלמה גוטמן

 19. הרב ברלנד קודש קדושים  (ל”ת)


 20. הרב הצדיק הרב ברלנד.ההיסטוריה חוזרת.  


;