1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. יהדות

הראשון לציון לצד האסירים החרדים: "חייבים במצוות סוכה"

אחרי שאסירים חרדים בכלא מעשיהו טענו כי שב"ס לא מאפשר לבנות סוכה לקראת החג, הראשל"צ הגר"י יוסף קורא במכתב לדאוג לצרכיהם • לפני כשבוע דווח ב'בחדרי' כי אסירים חרדים ששהו באגף התורני בכלא מעשיהו והועברו שלא מרצונם לכלא דקל, טוענים כי צוות האגף מתעמר בהם ולא מאפשר להם לקבל שירותי דת אותם קיבלו בכלא מעשיהו

אבי גדלוביץ', י"א תשרי תשפ"א 29/09/2020 22:16

מעקב 'בחדרי' הראשל"צ הגר"י יוסף הראשל"צ הגר"י יוסף צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הטענות מצד האסירים החרדים נגד התנהלות שירות בתי הסוהר, שפורסמו לאחרונה בהרחבה ב'בחדרי חרדים', הגיעו לפתחו הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף, שבמענה לשאלת חבר הכנסת משה ארבל קובע כי יש להקים סוכות לטובת האסירים שמעוניינים בכך.

כזכור, לפני כשבוע פורסם ב'בחדרי חרדים', כי אסירים חרדים ששהו באגף התורני בכלא מעשיהו והועברו שלא מרצונם לכלא דקל הסמוך לבאר שבע, שם קיים אגף אותו מכנים בשב"ס כאגף תורני, טוענים כי צוות האגף מתעמר בהם ולא מאפשר להם לקבל שירותי דת אותם קיבלו בכלא מעשיהו.

מאז, נשמעו טענות נוספות, הפעם נגד התנהלות בית הכלא מעשיהו, שם, לטענת האסירים, מונעים מהם הסוהרים להקים סוכה לקראת חג הסוכות.

במכתב המתפרסם לראשונה ב'בחדרי חרדים', משיב הראשון לציון לשאלת חברת הכנסת ארבל, האם האסירים חייבים בסוכה. "הדבר פשוט שגם אסירים חייבים בסוכה, וכל הנידון של הפוסקים לגבי אסיר, היה באסירים בכלא של גויים, שלא מאפשרים להם להקים סוכה, ובזה דנו האם צריכים לדחוק עצמם שלא לאכול ולא לישן חוץ לסוכה, חוץ מפקו"נ, והעלו דהוי בגדר אנוס, ואנוס רחמנא פטריה", כותב הראשון לציון במכתבו.

עוד מוסיף הראשון לציון וכותב: "והמעשה המפורסם שהגר"א היה פעם בכלא בסוכות, והיה הולך מפינה לפינה כדי שלא יירדם בסוכה, זהו חסידות גדולה שנהג בה בגודלו, או לפי סברא שהיתה דעתו עליון. והארכנו בזה בילקוט יוסף הלכות ארבעת המינים החדש, בדיני הושענא רבה סעיף טו, ראה שם באורך רב. אמנם כל זה אינו ענין לכלא של ישראל, שמוטל עליהם ודאי לדאוג לכל אסיר ואסיר לקיים כל מצוה ומצוה כהלכתה.

"וצריכים להקים סוכות בבתי הכלא", קובע הראשון לציון, "כדי שהאסירים יוכלו לקיים את מצות סוכה, באכילה ושינה בסוכה, וב"ה שבבתי הכלא בארץ ישראל ישנה התחשבות גדולה מאד עם צבור שומרי תורה ומצוות, ותמיד באים לקראתם, וגם לענין זה של הקמת סוכות יש להקים בכל בית כלא סוכה גדולה כדי שהאסירים יאכלו וישנו בסוכה. כי לצערינו ידוע שבבתי הכלא מצויים גם אסירים שומרי תורה ומצוות, ובמשך כל השנים בנו סוכות בבתי הכלא, ואיפשרו לאסירים הרוצים בכך שיוכלו לאכול בחג הסוכות בסוכה, וידוע שבלילה הראשון של חג הסוכות יש חובה מן התורה לאכול כזית
פת בסוכה לקיים מצוות הבורא יתברך, ומברכים בקידוש אקב"ו לישב בסוכה, ועל כן יש להמשיך בדבר חשוב זה לבנות סוכה בבית הכלא כפי האפשרויות שבדבר.

"ואני מברך את הנהלת בתי הכלא שמסייעים לאסירים לקיים תורה ומצוות, ולקיים מצות סוכה, אשריהם ואשרי חלקם, יבורכו מפי עליון בכל מילי דמיטב, בריאות איתנה ונהורא מעליא, באורך ימים ושנים, אמן", חותם הראשון לציון את מכתבו.

משירות בתי הסוהר נמסר: שב״ס מאפשר את פולחן הדת לכל הכלואים בכל ימות השנה ובדגש על חגי תשרי. כפי שציין כבוד הראשון לציון במכתבו : "ואני מברך את הנהלת בתי הכלא שמסייעים לאסירים לקיים תורה ומצוות, ולקיים מצות סוכה.."

לקראת חגי תשרי תשפ״א שב״ס רכש והקים 175 סוכות החל מהאגפים התורניים ועד האגפים הקטנים ביותר , השנה נוספו סוכות חדשות ליחידות בהם הייתה סוכה מרכזית וזאת על מנת לעמוד בתקנות התו הסגול ו16 סוכות נוספות לאגפי סינון ובידוד רפואי כמו כן נרכשו 1050 ערכות של 4 המינים ובנוסף גם ערכות מהודרות. נרכשו עוד חומשים וסידורי תפילה לחגים עבור הכלואים. אין מקום לייצר כותרת לא נכונות בימים אלה ואסור להטעות את הציבור באמירות כזב.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;