תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
י"ט אדר א' התשפ"ד
28.02.2024
כינוס לפי ההנחיות

בחינות נשים: חברי מועצת הרבנות הראשית גיבו את הרה"ר

הראשון לציון הרב הראשי לישראל הגאון הרב יצחק יוסף קרא לרבני ישראל לומר את דבר ההלכה בקול ברור ונחרץ באופן של 'לא תגורו מפני איש'. הרבנים חברי מועצת הרבנות הראשית גיבו את עמדתו של הרב הראשי בהתנגדותו לקיום מבחני נשים ברבנות. הרבנים קראו לציבור לנהוג בהתאם להנחיות משרד הבריאות וקיימו תפילה לעצירת נגיף הקורונה

בחינות נשים: חברי מועצת הרבנות הראשית גיבו את הרה"ר
ישיבת מועצת הרבנות הראשית צילום: באדיבות המצלם

בישיבת מועצת הרבנות הראשית לישראל שהתכנסה היום (שלישי) לאחר תקופה ארוכה שהתקיימה אך ורק בישיבות טלפוניות בנושאים שעמדו על סדר היום, התכנסו היום הרבנים חברי מועצת הרבנות בבניין הרבנות הראשית בהתאם להנחיות, בזמן שחלק מן הרבנים משתתפים מרחוק באמצעות תכונת zoom. בישיבה נדונו מספר נושאים הלכתיים ומהותיים שהמתינו להכרעת חברי מועצת הרבנות הראשית בנוגע לנושאים של בחינות נשים ברבנות, מינוי רבני ערים, שנת השמיטה הקרבה ובאה ועוד.

במהלך ישיבת מועצת הרבנות הראשית לישראל גיבו הרבנים חברי מועצת הרבנות הראשית באופן חד משמעי את עמדתו של הרב הראשי הראשון לציון הרב יצחק יוסף שקבע באופן נחרץ שהרבנות הראשית לא תבחן נשים במסגרת הבחינות של הרבנות הראשית לישראל, זאת בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט בנושא. הראשון לציון הרב יצחק יוסף הודה לרבני ישראל על תמיכתם בעמדתו וקרא לרבני ישראל להמשיך בפסיקת ההלכה כדרכה של תורה במסורת הדורות וזאת ללא חשש או מורא ולהגיד את דבר ההלכה בקול רם כפי שכתוב "לא תגורו מפני איש".

כזכור וכפי שחשפנו כאן ב'בחדרי חרדים', בעקבות עתירה של ארגון 'עתים' המייצג את 'נשות ההלכה' קבע היועמ"ש כי הרבנות תאפשר לנשים לערוך בחינות ולקבל כעין תעודת הסמכה, איים הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף כי ישבית את מבחני הרבנות. והנחה "להתנגד מכל וכל להכשרת נשים לרבנות. ההלכה היהודית אינה מאפשרת זאת" אמר.

סערה הלכתית: הגר"י יוסף נגד היועמ"ש; ברבנות מאיימים להשבית את מערך הבחינות

כאמור היום קיבל נשיא מועצת הרבנות הראשית, הראשון לציון הרב הראשי לישראל גיבו מכל הרבנים חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל.

במהלך הכינוס היום בירך הרב יצחק יוסף את השר הרב יעקב אביטן שיצליח בתפקידו כשר לשירותי דת ושיבח את פעולותיו הברוכות בפעילותו לשמירת מעמדה של הרבנות הראשית והרבנים בישראל. הרב קרא לשר לפעול ולמנות רבני ערים בכל הערים בהן עדיין לא מכהן רב עיר. השר בדבריו הודה לראש"ל ובירך את הרבנים חברי מועצת הרבנות הראשית על פעילותם המסורה למען עולם התורה והבטיח לרבנים כי בתפקידו הוא יפעל ככל שביכולתו לשמור על מעמד הרבנים והרבנות בישראל. במהלך הישיבה מינתה המועצה מספר רבני ערים לכהונה כחברי הוועדה לבחירת רבני ערים בערים שלא מכהן שם רב בפועל.

הרבנים חברי המועצה אף תקפו בחריפות את הקריאה לפגוע בכהונתו של הראש"ל מתפקידו לאור הדברים שאמר, והדגישו את הפרצה החמורה בחומות הדת העלולה להיגרם בעקבות עריכת הבחינות לנשים ובעקבות הניסיון להטיל מורא על רבני ישראל לשאת בגאון את דבר ההלכה ואמרו כי הנזק הוא חמור מאוד ועלולה להיות בכיה לדורות.

בהחלטת המועצה, שתוגש לבית המשפט כעמדת הרבנות הראשית בנושא, נכתב כי "יש להתנגד בנחרצות למתן אפשרות לנשים להיבחן במסגרת הרבנות הראשית לישראל או להענקת חסות מטעם הרבנות הראשית לבחינות בהלכה שיערכו לנשים גם שלא במסגרתה".

עוד נכתב בהחלטה כי "תפקידה של הרבנות הראשית, בהקשר דנן, הוא להוות מוסד המסמיך רבנים, ועל הרבנות הראשית להקפיד לפעול במסגרת זו בלבד. זאת, מבלי להביע עמדה ביחס להקמת מערך לימוד ובחינה בתחומים הלכתיים תחת מסגרת אחרת, בדומה למסגרות לימוד ובחינה במקצועות שונים ביהדות, אקדמיות ואחרות, שאין להן כל קשר לרבנות הראשית  לישראל".

המועצה אף התייחסה בדבריה לגורמים העומדים מאחורי הבקשה לערוך בחינות לנשים "לא ניתן להתעלם מכך שהעתירה שבנדון יחד עם הליכים משפטיים נוספים המתנהלים בימים אלו, מהווה חלק ממגמה רחבה לקדם מטרות שזרות לרוח היהדות הנאמנה".

את דבר ההחלטה מסיימים הרבנים חברי המועצה בדברים חריפים העלולים להשפיע על כלל אלפי הנבחנים בבחינות הרבנות: "יש בפריצת גדר זו פגיעה אנושה במסורת ההסמכה העוברת מדור לדור וחובה עלינו כרבנות ראשית לעמוד בפרץ ולגדור את הפרצה. גם אם משמעות הדברים תהיה השבתה של מערך הבחינות וההסמכה לרבנות שמקיימת הרבנות הראשית לישראל."

לבקשתם של חברי מועצת הרבנות הראשית הרבנים הגאונים הרב יצחק דוד גרוסמן, הרב יהודה דרעי והרב רצון ערוסי אליהם הצטרפו שאר חברי המועצה, סוכם כי מועצת הרבנות הראשית תיזום פניה אל שופטי בית המשפט העליון לקיום מפגש פנים אל פנים בו יובהר כי אל להם לבתי המשפט להתערב בענייני ההלכה המסורה לרבנות הראשית לישראל ולמועצת הרבנות הראשית.

בסיום הישיבה קראו הרבנים חברי מועצת הרבנות הראשית בקול ברור לכלל הציבור לשמור ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות וכמו כן ערכו הרבנים תפילה מיוחדת לעצירת המגיפה בארץ ובעולם ולרפואתם השלימה של כלל החולים.

רבנות הראשון לציון הרב יצחק יוסף מבחנים רבנות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד