1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

קטין שנעצר בשומרון יפוצה בכ-20,000 ש"ח

בית המשפט השלום בירושלים פסק פיצויים של כ-20,000 שקלים לקטין שבעת מעצרו הופרו זכויותיו. בין השאר, כך על פי כתב התביעה, הובל הקטין בפומבי בעודו אזוק, בוצע עליו חיפוש כשהוא ללא ביגוד |עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו: "מקווים שהסכום שישולם ייתן מעט פיצוי על ההתעמרות הרבה שנעשתה כלפי התובע"

אבי גדלוביץ', א' כסלו תשפ"א 17/11/2020 10:14

"זכויותיו הופרו" נער גבעות//אילוסטרציה נער גבעות//אילוסטרציה צילום: מתניה טאוסיג//פלאש 90

משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר יפצו קטין בסכום של 19 אלף ש"ח, וזאת לאחר שבמהלך מעצרו הופרו זכויותיו. פסק הדין התקבל בפשרה בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בירושלים כנגד שורה של הפרות זכויות של הקטין בידי שוטרים מימ"ר ש"י וסוהרים משרות בתי הסוהר. ע"פ כתב התביעה, מלבד שמעצרו של הקטין היה מעצר שווא, הוא הובל בפומבי בעודו אזוק ע"י אנשי משטרה ושב"ס וזאת בניגוד לדין ולנוהל. בנוסף, הקטין עבר חיפושים בערום חלקי ומלא ע"י המשטרה ואנשי שב"ס, וכל זאת בלא צורך בניגוד לדין, לנוהל ולפסיקה.

התביעה הוגשה באשר למעצר של הקטין בשל טענה כי הפר צו הגבלה מנהלי. הצו שניתן לקטין בשנת 2016 כלל הרחקה משטחי יו"ש למשך שלושה חודשים ודרישה מהקטין לתת כתובת מגורים בה ישהה בזמן הצו, הוא נאלץ לנדוד מבית לבית ולישון באוהלים זאת לאחר שאנשים שהסכימו לארח אותו בביתם הוטרדו בשעות הקטנות של הלילה על ידי שוטרים שבאו לביקורת מידי לילה. לבסוף עבר הנער לגור באוהל יחד עם הוריו אשר נדדו אל מול ביתו של חותם הצו בבית וגן. הקטין לא מצא כתובת מגורים אחרת לשהות בה, דבר שהוביל למאבק משפטי אשר בסופו נעצר הקטין. נציין כי כנגד הקטין הוגש כתב אישום, אך בימ"ש השלום בפ"ת הורה על זיכוייו וקבע כי לא עבר כל עבירה.

את כתב התביעה הגיש עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו. באשר להובלת הקטין אזוק בפומבי נכתב בכתב התביעה: "הובילו אותו ברחוב אזוק לעיני העוברים ושבים, וכך הובל גם במסדרונות בית המשפט – דבר שברור מאליו כי גרם לא' השפלה רבה ומיותרת". עוד צויין בתביעה כי הקטין נחקר ע"י חוקר מימ"ר ש"י בעודו אזוק ברגליו "ללא סיבה הגיונית נראית לעין".

עוד צוין בתביעה על החיפושים שעבר הקטין כשהוא ללא ביגוד. "בכניסתו לכלא ערכו אנשי שב"ס חיפוש חזותי על הקטין ללא כל בגד, כאשר הקטין מחה על כך אמר לו אחד הסוהרים: 'אם אתה מתנגד אני אעשה לך בכוח!". בנוסף נכתב כי גם ביציאה מבית המעצר נערך לקטין חיפוש ללא בגדים ללא כל עילה, כך גם כאשר נלקח לדיון בנוגע להארכת מעצרו נערך על הקטין בדיקה חזותית בערום מלא, ובמספר הזדמנויות שונות נערך עליו חיפוש כשהוא בלבוש חלקי.

באשר למעצר השווא, בכתב התביעה תואר כי הקטין נעצר בעת שהיה בדרכו לדיון בבית המשפט, וזאת על אף שהקטין פעל בהתאם להוראות השופט ושלח בערב שלפני המעצר, פקס המעדכן באיזה כתובת ישהה לצורך מעצר הבית הלילי, שוטרי התחנה לא איישו את עמדת הפקס ובשל תקלה טכנית נוספת החליטו לעצור את הקטין בעילת הפרת הוראה חוקית, וזאת "מבלי לבדוק את העניין לעומק מול בזק... ומבלי להזמין את התובע טלפונית לחקירה כנהוג".

על פי כתב התביעה, הוא נאלץ לנדוד מבית לבית ולישון באוהלים זאת לאחר שאנשים שהסכימו לארח אותו בביתם הוטרדו בשעות הקטנות של הלילה מידי לילה על ידי שוטרים שבאו לביקורת. לבסוף עבר הנער לגור באוהל יחד עם הוריו אשר נדדו אל מול ביתו של חותם הצו בבית וגן. באותה תקופה סבל הנער מרדיפות ומעצרי שווא סביב כך שכביכול הוא מפר את הוראות הצו.

בסיכום התביעה צויין כי "מדובר בפגיעה בזכויות יסוד וביניהם גם הפגיעה בחירות ובכבוד. מדובר בהשפלה קשה ביותר אשר נעברה שלא כחוק וללא כל צורך, כנגד קטין".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר ייצג את הקטין מסר: "פסיקת הפיצויים דורשת חשבון נפש של המשטרה ושאר הרשויות שעסוקות באכיפה כלפי בני נוער אידאליסטים שפועלים מתוך אהבת העם והארץ. גם אם לדעת הרשויות דרושה אכיפה כנגד אותם נערים עליהם לעשות זאת ביחס של כבוד ובהגינות. אני מקווה שהסכום שישולם ייתן מעט פיצוי על ההתעמרות הרבה שנעשתה כלפיי התובע בהיותו קטין בן 15 שנים בלבד. ברוך ה' התובע היום בעל משפחה וממשיך לדבוק ביישוב הארץ ואין ספק שהפיצוי ישמש לשם מטרות טובות".

ממשטרת ישראל נמסר: נגד הצעיר הוצאו צווי אלוף בשל מעורבותו האישית בפעילות בלתי חוקית ואלימה. בשל הפרת הצווים הוא נעצר ובהמשך הוגש נגדו כתב אישום. בסיומו של ההליך הפלילי, החליט ביהמ"ש לזכות את התובע מחמת הספק. נמשיך לפעול בנחישות למיגור פעילות בלתי חוקית המסכנת את שלום הציבור ולצד זאת יופקו הלקחים הנדרשים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. איפה  


  2. Mashtena  


;