1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

מדהים: כך חולץ המברג הזעיר שנשאף במהלך טיפול השיניים

רופאי צוות מכון הריאה בבית החולים שערי צדק, הצליחו בפעולה מקצועית לחלץ מריאתו של מטופל מסרג זעיר במיוחד בגודל של 3 ס"מ שנשאף בזמן טיפול השתלת שיניים | כך זה קרה

אבי גדלוביץ', ט"ז כסלו תשפ"א 02/12/2020 10:34

יצירתיות רפואית המברג הזעיר בריאת המטופל המברג הזעיר בריאת המטופל צילום: שערי צדק

מטופל כבן 62 הגיע לפני כשבוע לחדר המיון במרכז רפואי שערי צדק אחרי ששאף מברג בגודל של 3 ס"מ בזמן טיפול השתלת שיניים. תוך כדי הטיפול, נשאף מברג השתלים לתוך קנה הנשימה של המטופל שלא הרגיש כלל בכך במהלך הטיפול אך לאחריו סבל משיעול קל.

צילום חזה שבוצע, לימד על כך שהמברג נשאף לריאה הימנית של המטופל ובשל הממצא המסוכן, פונה המטופל בדחיפות למרכז הרפואי שערי צדק. החולה טופל על ידי צוות מכון הריאה בבית החולים שערי צדק. תחת הרדמה כללית הוחדר דרך קנה הנשימה מכשיר ברונכוסקופ.


המברג לאחר שחולץ מריאתו של המטופל//צילום: שערי צדק

בקצה המכשיר מצלמת וידאו שדרכה אותר המברג כשהוא תקוע בתוך הסמפון לריאה הימנית התחתונה. דרך הברונכוסקופ הוחדר מכשיר נוסף שבקצהו לולאה. הצוות הידק את הלולאה סביב המברג ושלף את המברג החוצה.

"מברג מסוג זה היה עלול לגרום לנקב בריאה, לקרע בכלי דם גדול או לגרום לזיהום", תיאר ד"ר אריאל רוקח, מנהל היחידה לטיפול נשימתי במרכז הרפואי שערי צדק. "ישנם מקרים בהם גוף זר מסוג זה מגיע לעומק הריאה ואז יש צורך בניתוח לפתיחת בית החזה בכדי להוציאו, אך למזלנו לא נדרשו לבצע פעולה זו".

ההליך הרפואי בוצע ע"י ד''ר דנית כוחן והטכנאית יבגניה זלוטקביץ' יחד עם צוות המרדימים האחיות והרופאים של מכון הריאה. מספר שעות לאחר הפרוצדורה המטופל נשלח לביתו.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;