1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

פרשת האברך הגוי: "אני אחיין של 'בבא סאלי' וצאצא האר"י הקדוש"

פרטים נוספים נחשפים אודות המיסיונר "האברך" שחי חיים כפולים, נטמע בקהילה החרדית בירושלים, שלח את ילדיו למוסדות החינוך החרדים בעיר והציג את עצמו כבנש"ק, וסופר סת"ם | 'בחדרי חרדים' עם פרטים נוספים על הפרשייה שמטלטלת את הקהילה היהודית בארץ וברחבי תבל

משה ויסברג, יענקי פרבר, י"ד אייר תשפ"א 26/04/2021 14:39

חשיפת 'בחדרי' האברך הגוי האברך הגוי צילום: צילומסך

זהות כפולה: פרשיית המיסיונר שהתערה בקהילה החרדית בגבעה הצרפתית בירושלים, מכה גלים ברחבי העולם היהודי. כלי תקשורת יהודיים מכל רחבי העולם, סיקרו את הפרשייה שנחשפה ב'בחדרי חרדים' בהרחבה. טלפונים רבים שזורמים למערכת, מאז הפרסום, חושפים פרטים חדשים על מיכאל א. "האברך" הגוי.

מתברר, כי בעוד הוריו של מיכאל הם גויים מניו ג'רזי, האב קבור בבית קבור נוצרי והאם מפרסמת חומרים על הנצרות ברשתות החברתיות, הוא עצמו סיפר לכולם, כי הוא נצר לגזע תרשישים. באתר שניהל בעבר, טען: "בן דוד שלי זה ה'בבא סאלי', ואני צאצא בין היתר של האר"י הקדוש ז"ל". לדבריו, לאחר שקיבל סמיכה להוראה ב-2010 החל ללמוד את תורת הקבלה: "בדרך מצאתי את דרכי לאחת הישיבות המקובלות היוקרתיות בעולם. הייתי עם ניסיון להסיר את המיסטיקה ולשמור על שפיותי". 

עוד כתבות בנושא 'האברך הגוי'

הלם בקהילה החרדית בירושלים: סופר הסת"ם התגלה כגוי מיסיונר

חשיפת 'בחדרי': זהותו של הגוי שהתחזה לאברך הייתה ידועה זה שנים

"הילדים היו שותפים בכל המשחק" | כך נחשפה משפחת "האברך" הגוי

מעקב 'בחדרי' אחר ההתכתבות שניהל ברשתות החברתיות, מעלה כי ב-2011 פנה אדם בתמימות למקובל המתחזה: "אני מחפש לקנות תפילין רבנו תם מישראל, עדיף של המקובל הגר"י כדורי. בכל מקרה הייתי רוצה לדעת אם אתה ממליץ על סופרים מסוימים בישראל או יכול להביא לי זוג, מכיוון שברור שהיית קרוב לרב כדורי?".

בנוסף, נראה כי אנשים התייעצו עם מיכאל בנוגע לסוג הלימוד שלהם. האם עדיף ללמוד גמרא או תורת הנסתר. כמו כן, היו ששאלו על כוונות המקובלים בברכת כהנים. ממעקב אחר החשבונות שניהל ברשתות החברתיות, עולה כי הציג את עצמו גם ככתב סת"ם ופרסם תמונות של מזוזות, פרשיות תפילין ועוד.

תמונות נוספות של מיכאל א. ברשת, מלמדות כי התערה היטב בקהילת המקובלים. בעבר אף השתתף בטיסת מקובלים בשמי הארץ, שנועדה למנוע את התפשטות שפעת החזירים שפרצה בישראל באותה שנה.

לצד זהות המקובל וסופר הסת"ם שאימץ לעצמו, הוא עבד כמדריך אומנויות לחימה בחדר כושר של ארגון נוצרי, שמטרתו להפיץ את הנצרות בישראל.

מתוך חשבון האינסטגרם של מיכאל 

על אף שחוקרי ארגון 'בינינו' המתמחה במעקב אחר מיסיונרים, חשפו מידע כי מיכאל אינו יהודי, וכי גם רעייתו שנפטרה היא מבית נוצרי, הוא עצמו מכחיש את המידע. בשיחה עם 'בחדרי חרדים' הוא טען כי הוא יהודי. לדבריו, ניתן לאמת את המידע "עם ראש הכולל שלי". ראש הכולל המדובר, אדם המפיץ קבלה ברשת, סירב להשיב לתשובת 'בחדרי'.

בשיחה לעיתונאית אריאלה שטרנבוך בחדשות 13 אמר מיכאל א, כי הוא נולד יהודי. עם זאת, הודה כי בעבר הפיץ חומרים מסיונריים, אך טען כי "עשיתי תשובה".

בקהילה החרדית בגבעה הצרפתית, שם התגורר בחמש שנים האחרונות, עדיין בהלם מהפרשה. בקופת הצדקה השכונתית גייסו אלפי שקלים עבור משפחתו, לאחר שרעייתו נפטרה בתקופה האחרונה. כעת בקופה הקפיאו את הסיוע למשפחה. התושבים אומרים, כי הם עדיין בהלם, "התחושה היא שהם עשקו אותנו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. איפה היו  


 2. כבר היה לעולמים.  

  מוישי

 3. איך זה שאף מקובל / רואה נסתרות עמם התרועע לא ידע במי מדובר???  (ל”ת)

  SPiRiT

  • אולי גם הם מתחזים (ל”ת)


 4. החזות החרדית מקלה על מתחזים, ומתחזה זה הוא טיפה בים.  

  שריר

  • כמה כואב ככה נכון!!! 

   אפרת

 5. בזכות אבות תושיע  


  • יפה לדון לכף זכות 

   אפרת

 6. להיזהר  


 7. היה שייך לקהילת עץ שבגבעה הצרפתית ?  (ל”ת)

  ישראלי

  • חלילה. בנותיו למדו בבי''ס עם ליבה. (ל”ת)

   NUYH

 8. קרוב של ערפאת  (ל”ת)


  • לא .הוא קרוב של האדמור מויזניץ . והוא מזוהה כאשכנזי  (ל”ת)


 9. כל מי שאב לבנות יודע שהילדות קשורות לאמא מאשר אבא למה מה הסיבה  (ל”ת)


 10. צאצא של ערפאת  (ל”ת)


 11. כיום הרבה בציבור החרדי כבר לא יודעי לשמור על הנשמות שלהם  (ל”ת)

  מוסר השכל

 12. כזבן  


 13. מעניין שסדרתם את הכתבה כדי שחשבו שמדובר במתחזה בחברה הספרדית  


  • אף אחד לא חשב כך לרגע 


 14. ל9 כנס לא קשור לנושא אבל...  

  הילה

  • אם זה כך, למה האבות כ"כ רוצים בנים ומעדיפים שיוולדו להם בנים? (ל”ת)

   אפרת

  • בלי שום ספק. בת היא החברה הכי טובה של אבא 


;