1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

הרשות להגנת הצרכן תטיל קנס על 'פרטנר'

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מודיעה על כוונתה להטיל קנס בסך 414,600 ש"ח על חברת פרטנר תקשורת בע"מ, בשל הטעיית הצרכנים והפעלת השפעה בלתי הוגנת בתהליך השיווק | כאשר צרכנים ביצעו שדרוג לחבילת התקשורת שלהם, נציגי החברה הציגו לצרכנים מצג לפיו הם יקבלו מוצר נוסף במסגרת שדרוג החבילה ומחיר המוצר הנוסף כלול בעלות החבילה החדשה – הצרכנים שילמו על מוצר שלא היה להם בו צורך

קובי עוזיאליכ"ח סיון תשפ"א 08/06/2021 08:34

הטעיית צרכנים והפעלת השפעה בלתי הוגנת שטרות, שקלים, כסף כסף צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת פרטנר על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי בסך 414,600 ש"ח. כוונת החיוב נשלחה למנכ"ל החברה.

זהו העיצום הכספי השני שהוטל על פרטנר, החברה נמצאה כמפרה בהליך קודם שהרשות ניהלה בשל הטעיית הצרכנים.

יודגש כי לחברה קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן לטעון הן כנגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.

החקירה החלה בעקבות תלונות צרכנים. מהחקירה עולה כי החברה הציעה לצרכנים באמצעות נציגי שירות ומכירה בחנויות מכר ובמרכזי שירות ומכירה בפריסה ארצית או בשיחות שיווק טלפוניות, להוזיל / לשדרג את עלות המנוי החודשי במסגרת חבילה בעלות הכוללת תשלום עבור מוצר חכם.

במהלך שיחות השיווק, נציגי החברה הציעו לצרכנים מוצר נוסף כגון: רמקולים, מצלמה לרכב, טאבלט וכו'. במהלך עסקאות המכירה נציגי החברה הציגו לצרכנים מצג לפיו עלות החבילה כוללת בתוכה מוצר נוסף. בפועל, לאחר ביצוע העסקה קיבלו הצרכנים חשבוניות חיוב נפרדות בגין עלות שירותי הסלולר ובגין עלות המוצר הנוסף. למעשה הצרכנים שילמו על מוצר אשר כלל לא היה להם צורך בו, ולאחר מעשה התגלה להם כי מדובר בשתי עסקאות עם עלויות נפרדות.

יצירת מצג לפיו קבלת המוצר הנוסף כלולה בעלות החבילה מהווה השפעה בלתי הוגנת והינה בניגוד לסעיף לחוק הגנת הצרכן האוסר על אספקת טובין בתשלום לצרכן, מבלי שהצרכן ביקש זאת.

במספר מקרים, עלות המוצר הוצגה על ידי נציגי החברה כמחיר מסוים המשולם בתעריף חודשי ובפריסה למשך 36 חודשים. בפועל, החברה הסתירה מהצרכן כי ניתן היה לשלם בעד המוצר במזומן או בפריסת תשלומים של 12 תשלומים, באופן שהיה מוזיל משמעותית את עלות העסקה. אפשרות הבחירה במספר התשלומים לתשלום העסקה נרשמה במסמכי העסקה כעובדה מוגמרת, וכאילו הצרכן הוא זה שבחר פריסת תשלומים זו, בעוד בפועל אפשרויות הבחירה כלל לא הוצגו כלל לצרכן על ידי נציגות השירות.

בנוסף, במהלך ביקורת שנערכה בסניף החברה נמצאו מספר פריטים, אשר לא הוצגה לגביהם תווית מחיר.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי "תחום התקשורת במרכז פעילות הרשות מזה מספר שנים. ישנן תופעות שהצלחנו למגר ואחרות שלבשו פנים אחרות, כמו שאנחנו רואים כאן, מדובר בהטעיה של ציבור הצרכנים באשר למחיר שהובטח להם, באשר לעלות המוצרים אותם קיבלו "ללא עלות". כאשר הצרכנים ביצעו שדרוג לחבילת התקשורת שלהם, נציגי החברה הציגו לצרכנים מצג לפיו הם יקבלו מוצר נוסף במסגרת שדרוג החבילה ומחיר המוצר הנוסף כלול בעלות החבילה החדשה, אך למעשה מדובר בשתי עסקאות שונות, והצרכנים שילמו על מוצר שלא היה להם בו צורך. הרשות נחושה במאבקה בחברות המפרות את החוק. ותביא לדין כל עוסק אשר יפר את החוק".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;