י"ח סיון התשפ"ד
24.06.2024
מנוחה נכונה

אחרי 79 שנים: נערה יהודייה נוספת נקברה מחדש

אחרי 79 שנים מאז נרצחו באכזריות, שרידי נערה יהודייה נוספת שנרצחה בפולין נקברו מחדש • הלוויתה התקיימה שבוע אחרי שנערה נוספת הובאה למנוחה נכונה • תיעוד ממעמד הקבורה

אחרי 79 שנים: נערה יהודייה נוספת נקברה מחדש
מעמד קבורת הנערה צילום: באדיבות המצלם

הלוויית נערה יהודיה שנרצחה בשואה לפני 79 שנה, התקיימה בפולין בראשות הרב משה אהרן ברנשטיין מרבני רמת גן, רב השחיטה בעיר טרנוב שבפולין.

אתמול (שלישי) נטמנו שרידי נערה יהודייה נוספת שנרצחה בפולין בתקופת השואה האיומה, כאשר לצד הארון קברו חברה קדישא בשבוע שעבר שרידי נערה נוספת, מתנדבים מסורים פעלו למצוא את כל השרידים של שתי הנערות ולהביאם לקבר ישראל.

קבורת הנערה בפולין

לפני מספר שנים נרכשה חלקת אדמה, שבה נמצאו קברותיהן של שתי נערות יהודיות בפולין, סלומיאה קורז'ניק ורחלה פכר הי"ד. בעלי הקרקע החליטו לגדר את האזור ולמנוע גישה אל הקברים כדי להשתמש בשטח למטרות נדל"ניות. עסקנים ומתנדבים עמלו רבות להביא את שתי הנערות היהודיות בנות ה-16 שנרצחו בשואה, לקבורה מחודשת בנפרד, אחת מהן נטמנה אתמול, אחת נוספת נטמנה בשבוע שעבר.

ההחלטה להוציא את שרידיהן של הנערות היהודיות ולהביאן לקבורה מחודשת, בהליך שיתבצע בצורה מוקפדת על פי ההלכה היהודית, הוא יוזמה של העמותה הפולנית "אנשים, לא מספרים" הפועלת לטיפוח וניקיון בתי העלמין היהודיים בפולין ושימור זכר השואה.

הרב משה אהרון ברנשטיין מרבני העיר רמת גן ורב השחיטה בטרנוב-פולין בכיסוי העפר על הארונות.

סלומיאה קורז'ניק ורחלה פכר הי"ד נרצחו באכזריות באוגוסט 1942. הנאצים הציעו ליהודי העיר סווין (Sowin) וסביבתה להימלט ממוות וודאי על ידי מסירת חפצי הערך שלהם. משפחותיהן של שתי הנערות הצעירות הגיעו למקום המפגש אליו הגיעו יהודי האזור על מנת למסור את התכשיטים וחפצי הערך.

לאחר זמן קצר נשלחו שתי הנערות היהודיות להביא את חפצי הערך שהיו שייכים למשפחתה של סלומיאה קורז'ניק, שהסתירו אותם באסם במרחק 7 ק"מ ממקום המפגש. בדרכן חזרה אל מקום המפגש הן נתקלו בשוטר פולני בשם תאודור דז'יזגה שעצר אותן ואז רצח אותן.

לאורך שנים ארוכות פקדו תושבי המקום את הקבר של שתי הנערות היהודיות והניחו פרחים לזכרן, עד שלפני מספר שנים נרכשה חלקת האדמה בה נמצא הקבר ובעלי הקרקע החדשים החליטו לגדר את האזור ולמנוע גישה אל הקבר ולהשתמש בשטח למטרות נדל"ניות. לטענת אנשי עמותת "אנשים, לא מספרים", הוא סירב להאמין כי במקום קבורות שתי נערות יהודיות שנרצחו בשואה, ואנשי העמותה לא הצליחו לשכנעו בכך.

בעקבות זאת, לאחר התייעצות הלכתית וחשש לחילול הקברים, החליטו אנשי העמותה להוציא את שרידיהן של שתי הנערות, יצרו קשר עם אנשי הרבנות על מנת לבצע את ההליך על פי ההלכה. כאמור אחת מהן נקברה כבר אתמול ונעשים מאמצים למצוא את כל שרידיה של הנערה השנייה, בכדי להביאה למנוחה נכונה, 79 שנים לאחר שהשתיים נרצחו באכזריות. השם יקום דמן.

 

 

יהודיה קבורה פולין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד