י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
"בתל אביב היו יוצאים לרחובות"

הרעלת התושבים החרדים: הצעה דחופה ופנייה לשרה

בעקבות הדיווח ב'בחדרי חרדים': ח"כ ינון אזולאי הגיש הצעה דחופה לסדר בנושא "מפגע זיהומי על ידי חברת 'פי גלילות' בסמוך לשכונת הר נוף בירושלים". אזולאי לזנדברג: "רוצים להאריך את האסון הזה ולהרעיל עוד 10 שנים את תושבי השכונה. אם זה היה קורה בת"א הם היו יוצאים לרחובות"

הרעלת התושבים החרדים: הצעה דחופה ופנייה לשרה
אילוסטרציה צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

חבר הכנסת ינון אזולאי הגיש הצעה דחופה לסדר שנידונה היום (רביעי) במליאת הכנסת בנושא "מפגע זיהומי על ידי חברת 'פי גלילות' בסמוך לשכונת הר נוף בירושלים".

עוד בנושא:

בשורה רעה לתושבי הר נוף: כך יזהמו את השכונה

הח"כ זעק בדיון: תושבי הר נוף יורעלו. צפו

ח"כ אזולאי אמר בדיון: "חברת פי גלילות מוסיפה חטא על פשע - לא רק שזיהמו עד עכשיו קשישים, ילדים ואת כלל האוכלוסייה בהר נוף, עכשיו הם רוצים להאריך את האסון הזה ולהרעיל עוד 10 שנים את תושבי השכונה. אם זה היה קורה בת"א הם היו יוצאים לרחובות".

אזולאי פנה לשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "אני פונה אלייך גבירתי השרה, לעצור את המהלך הזה ולפעול ולעשות הכול למען סביבה נקייה ובריאה של השכונה. גם לילדים שלנו מגיעה סביבה נקייה".

לאחר הצבעה שעברה ללא מתנגדים ההצעה תעבור לוועדת הפנים להמשך דיון בנושא.

אזולאי בדיון

הבקשה של חברת 'פי גלילות'

כזכור, לפני כשבועיים דיווחנו ב'בחדרי חרדים' כי חברת 'פי גלילות' הגישה לאחרונה בקשה למשרד להגנת הסביבה, להזרים למסוף 'פי גלילות ירושלים' הפועל בשכונת הר נוף, בנזין מסוג בנזן, מה שעלול לגרום לזיהום חמור באזור.

בשכונת הר נוף חוששים מאוד מההתפתחות וטוענים כי המשמעות היא כי השכונה, עם עשרות אלפי התושבים החרדים שלה, ימשיכו לסבול מהמסוף.

בשכונה מסבירים ל'בחדרי חרדים' כי עד כה הוזרם למסוף בשכונה סולר בלבד, מה שגם הפריע מאוד לתושבים, אך במקום להסיר את המפגע, רק מחמירים אותו.

התפתחות שלילית נוספת קשורה למשך הזמן שיפעל המסוף בלב השכונה החרדית. לטענת גורמים המעורים בפרטים, חברת 'פי גלילות' בראשות המנכ"ל משה קראדי, מפכ"ל המשטרה לשעבר - עומדת לחתום על חוזה למשך 10 שנים נוספות עם חברת תש"ן להעברת דלקים למסוף פי גלילות ירושלים בהר נוף.

עוד נטען כי לאחרונה התחייבה חברת פי גלילות להשתתף בשיפוץ הצינור בסך כ-15 מיליון שקלים כדי להבטיח את המשך הפעלתו. הצינור מעביר את מוצרי הדלק מאשדוד לשכונת הר נוף, ושיפוצו נועד להבטיח את המשך הזרמת הדלקים לשכונה ב-10 השנים הקרובות.

הסכנה לעשרות אלפי התושבים

משמעות ההחלטה מבחינת תושבי השכונה החרדית קשה: צינור הנפט ישופץ וימשיך להזרים דלקים לשכונת המגורים ב-10 השנים הקרובות, והאפשרות היותר בעייתית כי בקרוב יוזרם לשכונה בנוסף לסולר גם בנזין.

התלונות נגד החברה הן לא חדשות. כבר לפני מספר שנים הוגשה תביעה ייצוגית נגד דלק פי גלילות, בשל מפגע ריח שגרם מיכל שהציבה בקרבת שכונת הר נוף בירושלים .

ב-2016 אישר בית המשפט המחוזי בירושלים הסדר פשרה, לפיו דלק תפעל למזעור השפעה סביבתית שלילית שפעילותה עלולה לגרום ותתרום 35,000 שקל לעמותת "החובש הר-נוף".

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית, שהוגשה נגד דלק על סך 700 מיליון שקל, נטען כי מיכל שאוחסן בו נוזל הסקה, שהציבה החברה בקרבת שכונת הר נוף בשנת 2009, גרם מפגעי ריח לתושבי השכונה.

עוד נטען אז, כי בביקורות שערך המשרד להגנת הסביבה בקרבת המתקן, נמדדו ריכוזים גבוהים של חומרים אורגניים נדיפים. בעקבות זאת נשלחה התראה לדלק, שהתחייבה לשלוח למתקן קלינאית ראשית שתתקין מלכודת ריח כדי להסדיר את המפגע.

למרות זאת, המפגע לא הוסר. בעקבות זאת הוציא המשרד להגנת הסביבה צו לסילוק המפגע, בו נקבע כי על דלק לפנות את תכולת המיכל עד אמצע אוקטובר 2009. דלק ביקשה אורכה לפינוי המיכל, שפונה לבסוף רק בסוף חודש אוקטובר, באישור המשרד לאיכות הסביבה.

בבקשה לאישור התביעה נטען כי 3,500 בתי אב בשכונת הר נוף נגרם נזק של 50,000 שקל כתוצאה ממפגע הריח. עוד נטען, כי תושבי השכונה נחשפו לאדי דלק שמסכנים את הריאות ולריח חזק שפגע באיכות חייהם, בבריאותם, ברווחתם ובנוחיותם. לפיכך נטען, כי דלק הפרה את הוראות החוק, גרמה מטרד לתושבים והתרשלה כלפיהם.

טרם הגשת תשובתה של דלק, הצדדים ניהלו מו"מ ממושך, שהבשיל להסדר פשרה, בו דלק התחייבה כי מעתה ואילך תפעל ברגישות במקומות הסמוכים לשכונה, תוך מזעור כל השפעה סביבתית שלילית שעלולה להיגרם כתוצאה מפעילותה.

'בחדרי חרדים' פנה לקבל את תגובת הוועדה המחוזית בירושלים, את תגובת חברת תש"ן ואת תגובת חברת הדלק - אך עד כה טרם התקבלו תגובות.

ינון אזולאי הר נוף זיהום אוויר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד