1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

רצח ניסים שטרית ז"ל: הוגשו כתבי אישום נגד שני חשודים בפרשה

הוגש כתב האישום נגד שניים מהחשודים ברצח הנער ניסים שטרית לפני 35 שנים | אחד הוא איש קהילת 'שובו בנים' ברוך שרביט | הנאשם השני, ששמו עדיין אסור בפרסום, הוא בנו של שר לשעבר | כתב האישום מתאר בפירוט כיצד פותה הנער ונלקח לזירת הרצח ביער סמוך לבית שמש

אבי גדלוביץ', כ"ט כסלו תשפ"ב 03/12/2021 10:24

אחרי 35 שנה - המעגל נסגר שני הנאשמים, ניסים שטרית ז"ל שני הנאשמים, ניסים שטרית ז"ל צילום: פלאש 90, כאן 11

הפרקליטות הגישה הבוקר (שישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד שניים מהחשודים בפרשת 'ניקיון כפיים', בגין רצח הנער ניסים שטרית בן ה-17 ז"ל, בשנת 1986.

השניים שהואשמו הם איש קהילת 'שובו בנים', ברוך שרביט ובנו של שר מוכר לשעבר, ששמו עדיין אסור בפרסום. כתב האישום שהוגש הבוקר מייחס לשניים עבירת "רצח תוך כדי ביצוע עבירה אחרת". 

כתבי האישום מתארים כי שטרית ז"ל נחטף והותקף על ידי אנשי "משמרות הצניעות" מספר חודשים טרם מותו, בשל חשדם כי הוא מקיים מפגשים שאינם תאמו לרוחם. בהמשך, כדי לגרום לו לחדול מהמפגשים תכננו הרב ברלנד ואנשי "משמרות הצניעות" להכותו ולאיים עליו פעם נוספת, וכך נעשה.

בינואר 1986 לאחר שפותה להגיע לדירה, היכו אותו הנאשמים ואחרים. מהדירה הוא נחטף ליער באזור בית שמש, שם חברו הנאשמים לאנשים נוספים וכולם יחד היכו את המנוח במכות חזקות בגופו ובראשו. כעבור מספר דקות אחד התוקפים הכריז כי הוא מת, והנאשמים וחבריהם קברו אותו ביער.

עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן מפרקליטות מחוז ירושלים מסרו: "כתבי האישום שהוגשו היום מבטאים את המאבק הנחוש וחסר הפשרות של רשויות האכיפה למיצוי הדין עם עבריינים גם שנים רבות לאחר ביצוע העבירות. כתבי האישום מתארים את מסכת המעשים החמורים שביצעו הנאשמים ואחרים אשר היו שותפים לרציחתו של ניסים שטרית ז"ל, השתתפו בחטיפתו בתרמית ובכוח והכו אותו, ללא רחמים, עד שמצא את מותו".

"מדובר באירוע אכזרי במיוחד אשר נועד לכפות את דרך חייהם של הנאשמים על המנוח ועל הציבור. במהלך החקירה נחקרו חשודים רבים שהתגבשו נגדם ראיות לעבירות חמורות של חטיפה, סחיטה באיומים ותקיפה שאילולא חלפה תקופת ההתיישנות היו מוגשים נגדם כתבי אישום. אנו משתתפים בצער המשפחה ומקווים כי חשיפת האמת תביא למזור כלשהו לבני משפחתו של ניסים שטרית ז"ל אשר ימשיכו לשאת את הכאב והצער", הוסיפו עורכות הדין.


"היכו במכות חזקות בגופו ובראשו". ניסים שטרית ז"ל/קרדיט: 'רב הנסתר', 'כאן 11'

במסגרת הבקשה להאריך את מעצרו של אחד הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, ציינה הפרקליטות כי על פי כתב האישום, פעל הנאשם מטעם משמרות הצניעות של קהילת 'שובו בנים בראשה עומד הרב אליעזר ברלנד, והיה שותף לרציחתו של המנוח ניסים שטרית, יליד 1969, בשנת 1986.

"המשיב", נכתב בכתב האישום,  "מואשם כי הוא השתתף בצוותא עם אחרים בחטיפת המנוח בתרמית אל דירת מפגש בירושלים, היכה אותו בדירה יחד עם אחרים, חטף אותו עם אחרים אל יער הסמוך לבית שמש והוריד אותו בכוח מן הרכב".

עוד נכתב, כי הנאשם היה שותף יחד עם אחרים להכאת המנוח ביער עד למותו, רק בגלל שסברו עשה מעשים אשר היו מנוגדים לנורמות הדתיות של קהילת יישובו בנים", וכדי שיחדל מלעשות כן. על פי כתב האישום, המשיב היה שותף גם לשלבי תכנון המעשים והיה בעל תפקיד פעיל בשלביו השונים, לרבות בקבורת המנוח ביער.

הפרקליטות מציינת כי גופתו של שטרית לא אותרה מעולם, והפרשה פוענחה אחרי שנים ארוכות. "המשיב ושותפיו לרצח ולחטיפה מילאו פיהם מים במשך עשרות שנים ואף שחלק מהמעורבים בפרשה נחקרו על ידי משטרת ישראל, הכחישו את מעורבותם במעשים. כמו כן, חלק מהמעורבים בחטיפת והמתת המנוח אינם עצורים אף כיום. עוד צוין, כי הנאשם משתייך גם כיום לקהילת 'שובו בנים' וסר למרותו של הרב ברלנד.

עורכי הדין רועי אטיאס ושלום בן שבת המייצגים את ברוך שרביט מסרו בתגובה לכתב האישום: "נלמד את חומר הראיות ונגיב בהתאם. על פניו מדובר בכתב אישום שמוגש בניגוד להוראות הדין בדבר התיישנות".

כפי שדווח אתמול, כחודש וחצי לאחר חשיפת הפרשה והפיכת החקירה לגלויה, במשטרה גורסים כי הצליחו לפענח את הרצח שהיה מוגדר כ"תעלומה" במשך שנים ארוכות.

יחד עם זאת, בחקירת רצח אברהם אדרי בשנת 1990 נרשמים קשיים ואתמול, כפי שדווח מוקדם יותר, שוחררו למעצר בית שלושה מהחשודים, ביניהם ראש העיר החרדי ששמו עדיין אסור בפרסום. בנוסף לקשיים המשפטיים הקיימים בתיק, לפני כעשרה ימים הלך לעולמו אחד החשודים בפרשה כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה. ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים סבורים כי החקירה תוביל בסופו של דבר לפיענוח התיק ולהגשת כתבי אישום.

אתמול נחשפו פרטים חדשים על פיענוח הפרשה וחקירת החשודים ברצח ניסים שטרית. יצוין, כי בשל השנים הרבות שחלפו מאז הרצח והגיל שאליו הגיעו החשודים, אשר רובם עברו את גיל ה-70, האתגר של חוקרי המשטרה היה גדול שבעתיים. 


פרשת 'ניקיון כפיים' - הרצח פוענח/צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המידע המשמעותי שהוביל לפתיחת החקירה מחדש התקבל לפני כשנתיים. יחד עם המידע המדובר התקבל במשטרה חומר מודיעיני משמעותי שאותו טרם ניתן לחשוף, אשר הפליל חלק מהחשודים בפרשה. מייד עם תחילת החקירה, הציבה המשטרה שלושה יעדים. היעד הראשון היה להגיע לחקר האמת ולפענח את הרצח. המטרה השנייה שהציבה המשטרה, היא חשיפת התאריך המדויק של רצח ניסים שטרית, במטרה לאפשר לבני משפחתו לשבת עליו שבעה ולהגיד קדיש. היעד השלישי, שטרם הושג, הוא להביא את שטרית ז"ל לקבורה.

גם כעת ממשיכה המשטרה לפעול בניסיון להבין היכן בדיוק הוא נקבר ולהביא אותו לקבורת ישראל ע"פ ההלכה. לצורך כך, המשטרה מפעילה טכנולוגיות מתקדמות בזירת הרצח.

לפי המידע הקיים, בליל הרצח הובא נסים שטרית בצורה מתוחכמת לדירת מגורים, שם הוא הוכה באלימות קשה. אלא, שהחשודים חששו כי צעקותיו יעוררו את חשד השכנים, ולכן לקחו אותו לתא שטח באזור בית שמש, סמוך לקבר דן בן יעקב והכו אותו מכות נמרצות עד למותו. מייד לאחר מכן הוא נקבר באותו תא שטח שבו הוכה.

לצורך פיענוח הרצח, המשטרה השתמשה בכל כלי החקירה העומדים לרשותה. חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים פעלו ללא לאות על מנת להשיג את הראיות המפלילות ולהביא לפיענוח הרצח.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שיכתוב הסטוריה  


  • גם "לא תרצח" הוא גם אחד מעשרת הדברות! (ל”ת)


  • לא תרצח גם מעשרת הדברות.  (ל”ת)

   זוהר

  • לך לקיבינימט גם אותך צריך להכניס לכלא (ל”ת)


  • הנורמות של שובו בנים, אשר לפיהן פעל גם ראש העיר החרדי 

   למדן

  • גם לא תרצח זה מעשרת הדברות (ל”ת)


  • ולכן? מותר להרוג? 


  • שכתוב לשכתוב... 

   אפרת

 2. מדוע מופיעים בתמונה הגדולה הרב בלרנד ואיש הציבור ולא החשודים ברצח ???  (ל”ת)

  דוד

  • טט 


 3. ״הרב״ ברלנד.  

  זוהר

 4. מדוע הרבה פנחס שפירא מבית שמש עזב את משפחתו וברח לבלגיה?  (ל”ת)

  שרה

 5. לא תרצח מעשרת הדברות  


 6. אאא  


;