1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

"גזרתי שתיקה, לוקח אחריות מלאה"; גזר הדין יינתן בשבוע הבא

בבית משפט השלום בירושלים התייצב הבוקר יו"ר ש"ס, אריה דרעי, והורשע בעבירות מס בהן הודה במסגרת הסדר הטיעון שחתם עם הפרקליטות | שלשום התפטר דרעי מהכנסת וכפי שסוכם, היועץ המשפטי לא ידרוש להטיל עליו קלון - כך שיוכל להציג את מועמדותו בכנסת הבאה 

אבי גדלוביץ', כ"ג שבט תשפ"ב 25/01/2022 10:40

משפט דרעי דרעי בבית המשפט דרעי בבית המשפט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים דן הבוקר (שלישי) בהסדר הטיעון של יו"ר ש"ס, אריה דרעי. דרעי התייצב בבית המשפט לדיון, במסגרתו הודה והורשע בעבירות מס. השופט שמואל הרבסט צפוי לאשר את ההסדר שאליו הגיע יו"ר ש"ס עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. גזר הדין יינתן בשבוע הבא. נזכיר כי חקירת המשטרה נגד דרעי נפתחה בגין חשדות לעבירות שוחד, אולם מרביתן נוקו והיועץ המשפטי לממשלה החליט להעמידו לדין בעבירות מס בלבד.

כפי שסוכם בין פרקליטיו של דרעי והיועץ המשפטי לממשלה, לא יוטל עליו קלון בבית המשפט, מכיוון שדרעי לא מכהן כבר כחבר כנסת. שלשום, נזכיר, הודיע יו"ר ש"ס ליו"ר הכנסת מיקי לוי על התפטרותו. בדיון שנערך היום צפויים הצדדים לבקש במשותף להטיל על דרעי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 180,000 ש"ח.

במהלך הדיון קבל פרקליטו של דרעי, עו"ד נבות תל צור, על התנהלות הפרקליטות במסגרת החקירות. "התופעה שאדם נחקר במשך שנים בגין חשדות כבדים ובסוף מתברר שאין בחשדות דבר, ואז מעמידים לדין על הדרך בעבירות מס, זה אירוע מוקשה", אמר עו"ד תל צור והוסיף: "יש כאן פגיעה בזכויות האדם ואמון הציבור בהליך. זה דוקר את העין".

דרעי עצמו אמר בתום הדיון כי הוא לוקח אחריות. "עד עכשיו גזרתי על עצמי ועל המשפחה והסובבים שתיקה", אמר דרעי. "עשינו צנזורה רוסית על כל נושא החקירה. גם כשהיו פרסומים נוראים והתקשורת המציאה דברים התאפקנו. בשורה התחתונה, אני מקבל אחריות אישית ומלאה על המעשים. ההסדר נעשה ברצוני".

לפי כתב האישום שהוגש נגד דרעי, במסגרת עסקה המכונה "עסקת גבעת שאול", מכר ח"כ דרעי לאחיו שלמה נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים. על פי כתב האישום, הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח המקוונים על העסקה (טופס מש"ח), כמו גם חוזה המכירה שצורף לדיווח, לא שיקפו את מלוא פרטי העסקה, לרבות גובה התמורה שבעסקה.


דרעי ורעייתו בבית המשפט/צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכתב האישום נאמר כי צירוף פרטי העסקה החסרים למש"ח היה מאפשר לרשויות המס לשום את העסקה כראוי, ולהעמיד את שווי התמורה על סך 1.6 מיליון דולר (כ-5.8 מיליון שקל), ולא 4.25 מיליון שקל, כפי שדווח. בשל הדיווח החסר לרשויות מיסוי מקרקעין, מס הרכישה שנדרש שלמה דרעי לשלם הופחת שלא כדין. בגין כך נאשם דרעי בסיוע לעריכת הצהרה שאינה נכונה.

בפרשה אחרת, המכונה, "חברת גרין אושן", נאשם דרעי כי החל מינואר 2013 עת חזר לחיים הפוליטיים, הורה לחברה להעביר את סכומי העמלות להם היה זכאי לאחיו שלמה. בהתאם לכך, בין השנים 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף ש"ח כנגד חשבוניות ייעוץ. דרעי לא כלל את ההכנסה בסך 101,074 ש"ח בדוח שהגישה החברה בבעלותו לשנת 2013, וכן לא ניהל פנקסי חשבונות ולא הגיש את דו"חות החברה שבבעלותו לרשויות המס לשנים 2015-2014, ובכך נמנע מלדווח בפני פקיד השומה על הכנסה בסך כ-534 אלף שקל לשנים אלו. בגין פרשה זו הוא נאשם בעבירות של הכנת דו"ח וידיעות לא נכונים וכן אי הגשת דו"ח ואי ניהול פנקסי חשבונות.

במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי חבר הכנסת דרעי יודה ויורשע בכתב האישום, וכי הצדדים יעתרו במשותף לכך שייגזר על ח"כ דרעי עונש מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 180 אלף ש״ח. כמו כן, הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי במסגרת שיקולי ההסדר הוא רשם בפניו את הודעת ח״כ אריה דרעי בדבר החלטתו להתפטר מהכנסת, ועל כן, ועל פי הדין ביחס למי שאינו נבחר ציבור, היועץ המשפטי לממשלה לא יטען בעניין הקלון בפני הערכאה הדיונית.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אבל מאסון מירון ברח. לא לקח אחריות.  (ל”ת)

    אברהם

  2. מרן משמים רואה ושומע וכועס על דרעי...  

    שריר

  3. חחח כמה דרמה "גזרתי שתיקה " ...למי אתה עושה טובה שגזרת שתיקה אם לא לעצמך ?  (ל”ת)


;