י"ד סיון התשפ"ד
20.06.2024
כ-15% מהצריכה השנתית

לקראת חג הפסח והמימונה: זינוק אדיר בצריכת הדבש בישראל

מועצת הדבש מדווחת כי על פי הערכות, כמות צריכת הדבש לחג הפסח והמימונה השנה, תעמוד על כ- 900 טונות דבש, המהווים כ-15% מצריכת הדבש השנתית בישראל | למרות הזינוק, לא צפוי מחסור בדבש או עלייה במחירי הדבש

לקראת חג הפסח והמימונה: זינוק אדיר בצריכת הדבש בישראל
נתניהו חוגג מימונה באור עקיבא צילום: פלאש 90

הצריכה לדבש מזנקת: על פי הערכות מועצת הדבש, כמות צריכת הדבש לחג הפסח והמימונה השנה תעמוד על כ- 900 טונות דבש, המהווים כ- 15% מצריכת הדבש השנתית בישראל, מדובר בעלייה של כ- 11% בהשוואה לאשתקד, אז עמדה כמות צריכת הדבש בפסח על כ- 800 טון דבש.

למרות הזינוק אומר מנכ"ל מועצת הדבש, אופי רייך כי לא צפוי מחסור בדבש או עלייה במחירי הדבש לאורך השנה וכי הביקוש לדבש עולה בהתמדה בשנים האחרונות, עקב המודעות הבינלאומית לאיכויות הדבש הטבעי המשמש כתחליף טעים ובריא לסוכר.

במועצת הדבש מדווחים כי החורף האחרון התאפיין בשינויי אקלים קיצוניים והיה אחד החורפים הקרים שהיו בישראל וזאת בצירוף של דחיית ימי גשם ותחילתו המאוחרת של החורף, בשילוב גלי קור ושלג שהגיעו מאוחר, כל זאת הביאו לשינויים בזמני הפריחה במטעים ובשטחי פרחי הבר, המהווה מקור צוף לדבורי הדבש.

בנוסף לשינויי מזג האוויר, משפיעה על פעילות דבורת הדבש גם תופעת היעלמות הדבורים המתגברת משנה לשנה ומהווה אתגר לענף הדבורים.

בכל העולם קיים חשש גדול לעתיד ענף הדבורים, עקב היעלמות של כשליש מכמות הדבורים. הסיבה העיקרית הנחקרת הינה התמעטות מקורות הצוף לדבורים, כתוצאה מהתרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן וצמצום האזורים החקלאיים. 

דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש ובהיותה אחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים, יש לה חשיבות קריטית עבור האנושות כולה.

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש מוסיף: "בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 3.5 מיליארד שקלים בשנה. בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות. 

 

דבש צריכה זינוק חג מימונה חג פסח

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד