ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
"היו עושים כך מול מסגד?"

הכפייה החילונית: לאחר הפרסום ב'בחדרי' - מצעד גינויים נגד העירייה

חברי כנסת תוקפים את החלטת עיריית כפר יונה לקיים את חגיגות העצמאות בפתח בית כנסת, מה שלא מאפשר את קיום התפילות והשיעורים במקום. בן גביר, מרגי, אבוטבול, אתי חוה עטיה ומעוז יוצאים במתקפה

הכפייה החילונית: לאחר הפרסום ב'בחדרי' - מצעד גינויים נגד העירייה
הבמה ממוקמת בסמוך לפתח בית הכנסת צילום: באדיבות המצלם

לאחר הפרסום ב'בחדרי חרדים': חברי כנסת תקפו היום (שלישי) את החלטת עיריית כפר יונה לקיים את אירועי יום העצמאות בפתח בית כנסת בעיר.

בעקבות הפרסומים, שרים וחברי כנסת פנו לראש העיר, אולם ללא הועיל וכבר בשעות אלו מקיימים חזרות והכנות, באופן שפוגעים בתפילות ובשיעורים הנמסרים במקום.

עוד בנושא:

החרדים זועמים: במת הופעת יום העצמאות הוקמה בפתח בית הכנסת

לאחר הפרסום ב'בחדרי': הח"כ קורא לעירייה "למזער את הפגיעה"

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) היה הראשון שהגיב ואמר: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, ועצוב מאוד שביום הקמת המדינה סוגרים בית הכנסת. בית כנסת הוא מקום תפילה קדוש, ובית כנסת לא סוגרים. אני קורא לעירייה לעשות הכל, להתחשב ולגלות אחריות כדי למזער את הפגיעה בבית הכנסת ולאפשר את פתיחתו ללא הפרעה".

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) הגיב אף הוא ואמר: "חבל שברשות המקומית לא ידעו להתאמץ יותר ולהשיג את הרב. כשרוצים מישהו יודעים לאתר, אבל כנראה שהם שואבים כוחות מהממשלה שלא סופרת את ענייני הדת ואם שר הדתות לא מכבד את הרבנים הראשיים ופועל בניגוד לרצונם ברפורמות הזויות, לא פלא שגם במקומי לא מתחשבים בדעת הרב המקומי ומול בית הכנסת 'חוגגים' ללא התחשבות במתפללים שהם לא פחות ציוניים מאלה שבאו לגבולם. עדיין יש שהות לאתר מקום גדול ונכבד לחגיגות ולא מול המתפללים הקבועים ושומעי השיעורים".

חה"כ אתי חוה עטיה (הליכוד) אמרה: "חבל ומצער מאוד שדווקא בימים שעם ישראל מתאחד בימי הזיכרון לחללים וחג העצמאות שצריכים להיות ימים של קירוב לבבות ושותפות הגורל היהודי, אנו נחשפים לתופעות של פילוג ועימותים חברתיים קשים שמעכירים את האוירה. אני קוראת לרשויות בכפר יונה לגלות רגישות ואחריות נוספת ולהתחשב בתושבים וכבוד בית הכנסת"

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) תהה: "עד היכן אפשר לאבד רגש כלפי בית כנסת ומקום קדוש. האם הרשות המקומית הייתה מרשה לעצמה לעשות זאת מול מסגד פעיל?!"

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) הצטרף אף הוא למגיבים ואמר: "יום העצמאות זהו יום בו אנו חוגגים יחד, כל עם ישראל את עצמאותנו המדינית אחרי אלפיים שנות גלות. מן הראוי שהרשות המקומית תמצא מקום חלופי כדי לקיים בו את החגיגות השונות, אך בוודאי שאין לקיים את החגיגות בסמוך כך כך לבית הכנסת וכך לגרום לסגירתו מחוסר ברירה באותו היום. אני פונה לראש העיר ולמועצת העירייה לפעול באופן מיידי שמתפללי בית הכנסת יוכלו להתפלל בבית הכנסת בליל יום העצמאות וללא הפרעת הבמות"

כזכור, אתמול דיווחנו ב'בחדרי חרדים' כי מתפללי בית כנסת "פני מאיר" בכפר יונה, זועמים על כך שהופעות יום העצמאות המרכזיות של העיר, יתקיימו בצמוד לבית התפילה, מה שיאלץ אותם לסגור בפועל את המקום, בשל הרעש העצום. ההופעות מתוכננות להיערך במקום בליל העצמאות ובמוצאי יום העצמאות, מה שצפוי להגביל באופן משמעותי, את האפשרות להשתמש בבית הכנסת.

"מדובר בפגיעה חמורה בבית הכנסת ובמתפללים", אומר אחד ממתפללי בית הכנסת, "העיר כפר יונה משופעת בשטחים פתוחים ובעבר אכן ערכו אירועים מעין אלו באצטדיונים, מגרשי כדורגל, וכדו' אבל השנה משום מה בחרו לערוך את זה דווקא בין בתי התושבים, בסמיכות לבית הכנסת, תוך רמיסה ברגל גסה של כל הקדוש לנו ודווקא ביום העצמאות של המדינה היהודית".

לדברי המתפללים: "הפגיעה בבית הכנסת לא מסתכמת רק ביום העצמאות, אלא הרבה מעבר לכך. לאורך שעות היום והלילה חברת ההפקות צפויה לעבוד במקום ולעשות חזרות לקראת האירוע, מה שהופך למטרד חמור של כמחצית השבוע שבו התפילות והשיעורים יופרעו. כל בר דעת מבין, שלא ניתן לקיים תפילות ושיעורים, כשבחוץ הרמקולים עובדים במלוא עצמתם, עם שירים והופעות שפוגעות בבית הכנסת. מכל העיר, לא מצאו שטח אחר?" תהה אחד המתפללים.

יצוין כי מלבד הפגיעה בבית הכנסת עצמו, השכנים - גם מהציבור הכללי - טוענים להגבלת חופש התנועה שלהם: "הודיעו לנו על הגבלת תנועה בצורה קשה. אין יוצא ואין בא עם הרכבים ומי שלא הספיק להגיע בזמן, ייאלץ ללכת מקצה העיר ברגל, ללא אפשרות לחזור עם הרכב. הבחירה דווקא במיקום הזה שהוא גם בין בתי התושבים וגם בסמוך לבית הכנסת, היא פגיעה לא מידתית, בכלל התושבים".

מעיריית כפר יונה נמסר בתגובה: "לאור ההסלמה במצב הביטחוני, ולאחר שמשטרת ישראל פסלה שני מיקומים אחרים לקיום אירועי ערב יום העצמאות, נאלצנו לקיים את האירועים במגרש במתחם הרחובות הפקאן-הברוש והאתרוג, אשר קיבל את אישור המשטרה, ובית הכנסת נמצא בקצהו. במשך למעלה משלושה שבועות ניסתה ראש העירייה, שושי כחלון כידור, ליידע את כבוד הרב יוסף הללויה, רב הקהילה, בעניין זה, ללא הצלחה. גם ניסיונות מנהלת הלשכה, נכשלו".

"בנסיבות העניין, ומאחר שלא נמצא מקום אחר בעיר שניתן לקיים בו אירוע בהשתתפות 10,000 איש, הוכשר המתחם האמור, מבלי שנמנע מקהילת בית הכנסת להתפלל. ככל הידוע לנו, התפילה המסיימת ביום רביעי, ערב יום העצמאות, תמה בשעה 20:00, שעת פתיחת האירועים, ואילו התפילה המסיימת למחרת, יום חמישי, תמה בשעה 20:45, בעוד מופע מוזיקלי מתוכנן להיפתח במקום רק בשעה 21:00. יצוין, כי לקהילת בית הכנסת הוצע מענה חליפי, בדמות אולם כנסים בבית ספר סמוך, שגודלו אף עולה על זה של בית הכנסת, אך הם בחרו לדחות אותו. חבל שעד כה רב הקהילה לא מצא זמן לשוחח עם ראש העירייה, וחבל עוד יותר שנעשה שימוש דווקא ביום העצמאות כדי לזרוע מחלוקות ופילוג", נמסר מהעירייה.

מתפללי בית הכנסת הודפים את טענות העירייה: "בניגוד לטענות העיריה, יש שטחים לרוב בכפר יונה ואם היו רוצים, היו יכולים להיערך מבעוד מועד, על מנת שלא לפגוע ברגשות המתפללים, אבל כנראה שזה פחות חשוב להם. גם הטענה להצעה של אולם חלופי היא מגוחכת, בית הכנסת לא מחליפים, בטח לא לטובת הופעות שנעשות מטרים ספורים מארון הקודש".

כפר יונה יום העצמאות יחסי חרדים חילונים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד