1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

השרוולים בדרך לציון והזעם בחניונים: כך נראה ליל ל"ג בעומר אחרי האסון

חגיגות לג בעומר נפתחו אמש בכל רחבי העולם היהודי, לכבוד התנא רבי שמעון בר יוחאי | בהר מירון, מקום מנוחתו ניכרו היטב ההבדלים מהחגיגות בשנים קודמות | אלפים בודדים בלבד שהו על ההר במעמד ההדלקה, כאשר אלפים רבים אחרים, מתייבשים בחניונים | הלילה שהיה 

אבי גדלוביץ'י"ח אייר תשפ"ב 19/05/2022 07:36

מחסומים נפרצו מעמד ההדלקה של באיאן במירון מעמד ההדלקה של באיאן במירון צילום: ארי קופרשטוק

כמה אלפים בודדים השתתפו הלילה בחגיגות ל"ג בעומר בהר מירון, על רקע ההגבלות שהוטלו בעקבות האסון בשנה שעברה.

ההגבלות המחמירות ניכרו כמעט בכל פינה ברחבי ההר. החל מהדרכים המובילות לציון הרשב"י שהיו דלילות באופן משמעותי וכלה באווירה הססגונית שהלכה ונעלמה. גם מתחמי הכנסות האורחים שהיו צצים מכל פינה - נעלמו מההר.

למרות שהמתפללים אשר הגיעו להר עשו זאת באמצעות כרטיסים שנרכשו מראש, ביקורת קשה נשמעה על התנהלות המאבטחים והשוטרים, שבמקרים רבים מנעו את כניסתם. יצויין כי לפי שעה, עברה ההילולה כמעט ללא אירועים חריגים, פרט למספר מקרים בהם נפרצו המחסומים בדרך לציון.

בד בבד, נוסעים רבים טענו במהלך הערב והלילה להתעמרות מצד צוות הארגון. לפי טענת חלק מהנוסעים, הם נאלצו להישאר בחניונים במשך שעות ארוכות ללא מים ושירותים.

בשונה משנים קודמות, ידיהם של אנשי כוחות ההצלה נותרו כמעט ללא עבודה. ממד"א נמסר כי נכון לשעה 23:00 לא נרשמו אירועים חריגים על ההר. צוותי מד"א טיפלו במרפאות במספר משתתפים שחשו ברע והתייבשו, מתוכם 2 שפונו להמשך בדיקות בבית החולים. "צוותי מד"א ממשיכים באבטחה הרפואית וקוראים לציבור להישמע להנחיות כוחות הביטחון והסדרנים", נמסר מהארגון.

כפי שדווח מוקדם יותר אתמול, מתפללים ששוחחו עם 'בחדרי חרדים' סיפרו בכאב ובדמעות כי "אין חשמל, אין תאורה ואין מים. אנשים מותשים אחרי למעלה מ-5 שעות על הכבישים. מבוגרים נשים וילדים באוטובוסים. יש כאן קריסה מוחלטת". לדבריהם: זה נקרא שמינו פרוייקטור למירון? זה משרד התחבורה? איפה כל האחראים על האירוע הזה?",

בעקבות כך, בחסידות באיאן קיצרו אתמול את ריקודי ההדלקה כמעט בשעה עקב ההחלטה של המשטרה שלא להכניס קהל להר עד שמסתיימת ההדלקה. לפי דברי המפיקים, לאחר שחסידי באיאן פינו את ההר, 110 אוטובוסים קיבלו אור ירוק ממפקד מחוז צפון ליציאה מהחניונים לכיוון מירון.

סגן השר לשירותי דת מתן כהנא מסר הבוקר: "השעה עכשיו 7:00 בבוקר. סיימנו כעת הערכת מצב לקראת גלי החוגגים החדשים שצפויים להגיע במהלך היום. ב"ה עד כה ההילולה עברה בשלום".

כהנא התייחס גם לטענות על הזנחת החניונים, "כלקח מהאסון הכבד שאירע במירון בשנה שעברה לקחנו הפעם מקדמי בטיחות משמעותיים כדי לוודא את בטיחות החוגגים. בשל עומס שנוצר בין השעות אחת לשלוש במקומות מסוימים בהר, ובעיקר כדי למנוע מצבים מסוכנים, נאלצנו לבצע תהליך וויסות שהוביל להמתנה ארוכה עבור חלק מהחוגגים. האירוע הזה טופל וכל מי שנאלץ להמתין, הגיע למירון".

לדבריו, "חשוב לציין, שהאירוע עוד לא נגמר. אנו ממשיכים לפעול כדי שההילולה תמשיך להתקיים כסדרה וכדי לאפשר לכל מי שקנה כרטיסים להגיע למירון, לחגוג ולחזור הביתה בשלום".

ל"ג בעומר שמח לכל עם ישראל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ימח שמם  

  שמואל

 2. ימח שמם של הציונים,חברים של הנאצים,טחפו ילדים תימנים העבירו על הדת בכפיה מאות אלפי יהודים!הם הרוצחים!!!מי שמגן עליהם ואומר עליהם זכות יהיה בעולם הגמול יחד איתם!  (ל”ת)


 3. היה סדר, היה מבורך, כל הכבוד!  

  נחמן

 4. העמלקים והערב רב פוגמים בקדושת הר מירון.  (ל”ת)


 5. איך יוצאים לנסיעה של שעות ולא לוקחים אוכל ומים מהבית ?  (ל”ת)

  בלי קשר לבלגאן

 6. הייתי שם עם כרטיס.בושה וחרפה מה שעשו עם מירון .זה לא מיני נירון זה לא מירון  (ל”ת)

  דודי

 7. באמת אסור שזה יקרה שוב בשנה הבא. לראשונה אני מקווה שהקנאים יצליחו לעשות שם בלגן כמו שצריך..ולהראות להם שהם לא בעל הבתים  (ל”ת)

  דודי

 8. מתנהלים עם החרדים כמו חיות...  (ל”ת)

  דוד

 9. הסיבה לכל הבעיות האכזריות שהמשטרה מערימה היא רצונו של מפקד המשטרה שמעון לביא להראות לוועדת החקירה כמה הוא חזק וגיבור וכמובן כמה הוא מקצועי ולנסות לנקות ממנו את הפשלה של שנה שעברה.  (ל”ת)

  רכ

 10. מחדל משטרתי על גבול נסיון רצח  

  מוטקה

 11. ת  


 12. משנה זהירות - זה הפתרון  

  אחד

 13. מי האשם?  

  חרדי

 14. שום תיכנון, כל מי שהיה הלילה יגיד , לפטר את הפרויקטור המדומיין.  

  מני

 15. חבל שכהנא מתעסק עם החג של רבי שמעון  (ל”ת)


 16. הכל דופק כמו שצריך. ואם יש עיכובים בחניונים הרי שהסיבה לכך שאנשים נשארים בהר בחוסר התחשבות. באחרים  (ל”ת)


  • ממש לא! 


 17. די לבכיינות כל הזמן כאילו מתנכלים לנו. המטרה היא לשמוח, אבל לא שייגרם אסון כמו שנה שעברה  

  יניב

 18. תלונות תלונות ועוד...  


 19. למה השר בר לב התכוון:  

  משטרה שמאלנית

 20. "...כן יירבה וכן ייפרוץ!"  (ל”ת)


;