ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
דריכות בעוטף עזה

הרמטכ"ל מאשר תוכניות התקפיות; ניסיונות "לצוד" חוליות נ"ט

צה"ל מפעיל בשמי עזה כלי טיס בלתי מאוישים בניסיון לסכל ירי נ"ט לעבר שטח ישראל | מחשש להסלמה: הרמטכ"ל אביב כוכבי הגיע הבוקר לאוגדת עזה ומאשר תוכניות התקפיות ברצועה למקרה של הסלמה | גם הבוקר צירים רבים בעוטף עזה חסומים, תנועת הרכבות לא חודשה

הרמטכ"ל מאשר תוכניות התקפיות; ניסיונות "לצוד" חוליות נ"ט
כוננות בעוטף עזה צילום: פלאש 90

בעוטף עזה נכנסים הבוקר (חמישי) ליממה השלישית תחת מגבלות תנועה מחמירות, בשל הכוננות הביטחונית והאיום מצד ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועה. גם הבוקר, יותר מיומיים לאחר מעצרו של ראש הארגון ביהודה ושומרון, בסאם א-סעדי, במהלך מבצע מיוחד במחנה הפליטים בג'נין, במערכת  ביטחון עדיין מזהים התרעה קונקרטית לביצוע פיגוע נקמה.

בצה"ל לא לוקחים סיכונים והעלו כוננות. בין היתר מתבצעים ניסיונות "לצוד" חוליות נ"ט של הג'יהאד האסלאמי שבדרכן לבצע פיגוע נגד חיילים או אזרחים בשטח ישראל. הדברים מתפרסמים הבוקר על רקע הביקורת הקשה מצד תושבי עוטף עזה, שטוענים שצה"ל צריך להסיר את האיום במקום להגביל את תנועת האזרחים.

בתוך כך, הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, הגיע הבוקר לאוגדת עזה - שם הוא צפוי לקיים דיונים עם הקצינים הבכירים ולאשר תוכניות התקפיות בעזה, במידה והמצב ייגרר להסלמה. כחלק מהניסיונות לסכל את הפיגוע שמנסה לגלגל הג'יהאד, צה"ל מפעיל עשרות כלי טיס בלתי מאוישים שחגים בשמי עזה. במידה ותזוהה חוליית נ"ט, היא תיפגע מהאוויר.

אתמול החליט צה"ל להאריך ביממה אחת לפחות את הכוננות בגבול הרצועה, שכוללת הגבלות תנועה משמעותיות על היישובים והצירים בעוטף עזה. גם תנועת הרכבות לא צפויה להתחדש. זאת בתום הערכת מצב שהתקיימה אמש, במסגרתה הבהירו בצה"ל לראשי הרשויות בעוטף כי האיום מצד הג'יהאד האסלאמי לא הוסר, וקיים חשש כבד לירי נ"ט או צליפה מהרצועה.

מוקדם יותר אתמול התכנס הקבינט המדיני ביטחוני בלשכת ראש הממשלה לדיון בנושא המתיחות בדרום. בתחילת הדיון ניתנה סקירה על המצב הביטחוני בדרום, ע"י גורמי הבטחון, ראש השב"כ, הרמטכ"ל וראש אמ"ן. במסגרתה, דנו בהערכת המצב ובצעדים הביטחוניים שננקטו במטרה לשמור על ביטחון תושבי עוטף עזה.

"רה"מ ממשיך לקבל עדכונים שוטפים לגביי המצב בעוטף עזה ומקיים חיתוכי מצב מספר פעמים ביום", נמסר מלשכתו של לפיד. "בהמשך הקבינט נמסר לשרים סטטוס על המו"מ הימי מול לבנון".

חלק מהתושבים הביעו את זעמם על "הרפיסות", כלשונם, מול ארגון הטרור, זאת בגלל מעצרו של פעיל בודד. ביישובי עוטף עזה חוששים כי הדבר יהווה תקדים - וכל תקרית ביהודה ושומרון תחל להשפיע על באופן ישיר גם עליהם.

בהודעה ששיגר לתושבים ראש מועצת חוף אשקלון, נאמר כי לאחר הערכת מצב מול צה"ל נקבע שתהיה הארכה של יממה נוספת לפחות במגבלות התנועה. "יש לציין שהכוונה לבצע אירוע פח"ע באמצעות צליפה או נ"ט עומדת בעינה ועד היא כה נמנעה בזכות השמירה והעמידה על ההנחיות", עדכן ראש המועצה.

אמול החליט צה"ל לגייס כ-100 אנשי מילואים לטובת תגבור היישובים בעוטף עזה. זאת, בהתאם להערכת מצב שנערכה על רקע הדריכות הגבוהה בדרום. בנוסף, יבוצע גיוס נקודתי של מספר רבש"צים (רכזי ביטחון שוטפים) בעוטף עזה לסיוע זמני בבידוד המרחב. היקף סך התגבור הסדיר הוא כ-3 פלוגות שנועדו לתגבר את היישובים הסמוכים לגדר - כחלק מההיערכות לאפשרות של הסלמה.

 

עוטף עזה מתיחות בדרום

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד