תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
י"ג אדר א' התשפ"ד
22.02.2024
אזרחות טובה

התגלה פסלון קדום בן יותר מ-3,000 שנה

אישה שטיילה בחוף פלמחים מצאה פסלון קדום בן יותר מ-3,000 שנה. האשה מסרה אותו לאוצרות המדינה וקיבלה תעודת הוקרה מרשות העתיקות על הפגנת אזרחות טובה. בימים אלה, מנהלים משרד מורשת ורשות העתיקות את "אם זה עתיק – מחזירים בקליק" - מבצע להחזרת עתיקות שבידי הציבור לאוצרות המדינה

התגלה פסלון קדום בן יותר מ-3,000 שנה
הפסלון שנמצא צילום: יולי שוורץ רשות העתיקות

פסלון בן יותר מ-3,000 שנה, המזוהה עם דמות מצרית, התגלה ע"י אזרחית בגן לאומי חוף פלמחים, ונמסר לאוצרות המדינה.

לידיה מרנר, בת 74 מלוד, עלתה לארץ מאזרבייג'ן עם בעלה ושתי בנותיה. מאז יציאתה לפנסיה מעבודתה כמגשרת במשרד הרווחה, נוהגים היא ובעלה לצאת לטיולים מידי שבוע בחוף פלמחים. "החוף הוא אחד המקומות האהובים עלינו בארץ", היא מספרת. "כמעט בכל שבוע אנחנו מגיעים לטיולים משפחתיים, לפעמים אף נכנסים לים, וזה מקום בעל ערך משפחתי מאוד גבוה עבורנו." היא מוסיפה.

לפני כחודש, באחד הטיולים השבועיים, בעת שהלכה על רצועת החוף, שמה לב כי משהו מבצבץ מהים. "זה היה יום סוער למדי; הגלים היו גבוהים, ומזג האוויר היה חורפי. במהלך הטיול ליד המים, שמתי לב שמן אבן מגיעה אליי. קראתי מיד לבעלי ואמרתי לו - זה לא סתם, אני ראיתי שיש פה משהו מעבר".

לידיה צילמה את הממצא, וניסתה לבדוק עם מכריה שמבינים בנושא מה זה, הם מיד אמרו לה שזה נראה כמו משהו שצריך להיבדק על ידי גורמי המקצוע. היא פנתה לדף הפייסבוק של רשות העתיקות, ודרור ציטרון ועידן הורן, מפקחים מטעם הרשות, הגיע לבחון את הפסלון המיוחד. לאחר בדיקה, התברר כי הממצא הוא לא אחר מאשר פסלון (צלמית), המזוהה עם דמות מצרית, חתחור.

מאז ומתמיד, אהבה לידיה לחקור וללמוד על ההיסטוריה ועל הארכיאולוגיה בסביבתה, והמציאה ריגשה אותה מאוד. "אני לא מאמינה שזכיתי לכך. ברגע הראשון בעלי צחק עליי, אבל היום כל המשפחה כבר מכירה את הסיפור המדהים שקרה לי. אני שמחה מאוד שהזכות למצוא את זה נפלה דווקא בחלקי".

לדברי ד"ר אמיר גולני, מומחה לתקופת הברונזה ברשות העתיקות, "פסלונים אלה אופייניים לתרבות הכנענית בארץ ישראל – בעיקר בתקופת הברונזה המאוחרת וגם בתקופת הברזל א'. הכנענים נהגו לאמץ מנהגים פולחניים ודתיים של המצרים, אשר שלטו על אזורנו באותה התקופה. הם נהגו להניח פסלוני פולחן במקום מרכזי בבית, למזל טוב ולהגנה מפני דברים רעים. הפסלון אמנם שחוק מאוד אך כמותו מוכרים לנו היטב. הוא נעשה מחימר אשר הוטבע אל תוך דפוס אבן, דבר המאפשר ייצור מרובה של פסלונים מסוג זה".

בשבוע שעבר, יצאו לראשונה רשות העתיקות ומשרד המורשת למבצע "ממצא עתיק - מחזירים בקליק" אשר קורא לאנשים אשר יש בביתם עתיקות, להחזיר אותן למקומן הטבעי - אוצרות המדינה.

רשות העתיקות חוף פלמחים פסלון מצרים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד