1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

בית הדין ביטל את הוכחת היהדות של המיסיונר

בית הדין בפילדלפיה הוציא פסק מיוחד בו הוא מבטל את יהדותו של מיכאל הכהן מהגבעה הצרפתית שהתגלה כגוי ובעבר חילק חומרי מיסיון | וגם כיצד בקלות ניתן להערים על הרשויות בישראל ולהוכיח יהדות? | כל הפרטים ב'בחדרי חרדים'

משה ויסברגי"ז אייר תשפ"א 29/04/2021 15:29

חשיפת 'בחדרי' הגוי שהתחזה ליהודי הגוי שהתחזה ליהודי צילום: צילום מסך

פרשת האברך הגוי: בפסק דין דרמטי שניתן ביום שלישי החליט בית הדין בפילדלפיה (בית הדין לענייני אישות וערעורים דפילדלפיה והגליל) לבטל את הוכחת היהדות של מיכאל הכהן, שזהותו כגוי וכמיסיונר לשעבר נחשפה השבוע כאן ב'בחדרי חרדים' ועררה סערה ברחבי העולם היהודי.

לאחר שבימים האחרונים נחשף הסוד שהיה שמור שנים רבות על כך שמסמך ההוכחה של מיכאל "הכהן" הוא הגט שניתן בבית הדין של פילדלפיה, ניתן אתמול פסק הדין הדרמטי.

עוד כתבות בנושא 'האברך הגוי'

הלם בקהילה החרדית בירושלים: סופר הסת"ם התגלה כגוי מיסיונר

חשיפת 'בחדרי': זהותו של הגוי שהתחזה לאברך הייתה ידועה זה שנים

"הילדים היו שותפים בכל המשחק" | כך נחשפה משפחת "האברך" הגוי

פרשת האברך הגוי: "אני אחיין של 'בבא סאלי' וצאצא האר"י הקדוש"

ב'יד לאחים' שפעלו כל השנים מול מיכאל הכהן לבל יקיים פעילות מסיונרית, פנו מיד כאשר נחשף הגט המדובר, לבית הדין בפילדלפיה, כדי לנסות לשים סוף לפרשיה הזו. כאמור ביום שלישי פנה בית הדין ליד לאחים ובפסק הדין שממוען ל"ראשי ארגון הקודש יד לאחים בארץ הקודש" קובע אב בית הדין כי משרד הפנים והגופים הרשמיים בארץ שקבעו את יהדותו של כהן על סמך הגט שניתן אצלם, עשו זאת בטעות.

נסביר: כהן משכונת הגבעה הצרפתית עלה לארץ והוכר כיהודי על ידי משרד הפנים בעקבות גט שהציג להם מבית הדין בפילדלפיה. הגט שניתן לו הוכיח כי מדובר לכאורה ביהודי כדת וכדין, שכן אחרת הוא לא היה מקבל גט שכזה.

אלא שכאן הטעות הגדולה של משרד הפנים והרשויות השונות שאותה אנו חושפים כאן לראשונה: בתי הדין בחו"ל נותנים לעיתים גיטים לאנשים שהם ספק יהודים כדי להוציא אנשים מידי איסור אשת-איש. בחלק מהמקרים מצליחים גויים לנצל זאת כדי להשיג גט במרמה, וכך הם עולים לארץ ומנפנפים בגט כדי להוכיח את יהדותם בפני משרד הפנים.

נראה שכך היה גם במקרה דנן. כהן עלה לארץ תוך שהוא מציג גט משנת תשס"ד ובמשרד הפנים קנו את התרמית והכירו בו כיהודי.

יד לאחים פנה וביקש לדעת האם בית הדין אכן הכיר ביהדותו של כהן או שמא רק נתן לו גט כדי למנוע חשש 'אשת איש'. בשל פנית הארגון נשלח כאמור הפסק האמור בו מדגישים חברי בית הדין כי הם מעולם לא הצביעו על יהדותו של כהן, וכי אסור להסתמך על הגט כדי לעשות זאת. ביד לאחים מציינים כי זריזותו של בית הדין והפסיקה מהווה סיוע בהמשך המאבק מול ההתחזות של מסיונריים, וגויים בכלל, לחדור לתוככי עם ישראל.

בפסק נכתב:

"לכבוד ראשי ארגון הקודש יד לאחים באה"ק, שלום וברכה.

"לעורר בעובדא דהוי קמייכן בעניין ג"פ שהובא לפניכם באחד שהתגרש פה בעיר פילאדעלפיא ארה"ב.

"הננו להצהיר בפניכם שא"א לסמוך על יהדותם של נותני ומקבלי גט פיטורין, שהם ממש יהודים לכל דבר ואין עליהם חשש ודקדוק כלל.

"זוג שבאים לבית דין וברצונם להתגרש, שואלים אותם להראות כתובתם (והרבה פעמים זה כתובה שנכתבה מקונסרבטיבים ורפורמים רח"ל). ולפעמים נאבדה הכתובה אולם הם באים בתור יהודים וכאיש ואשה המבקשים גט כדמו"י. ויש מקרים שבאים להתגרש אחרי יותר מחמישים שנה יחד, ובהרבה מקרים כבר אל נמצאים במקום לידתם וגדולתם.

"מבררים שמותיהם כפי שאפשר וכותבים ונותנים ג"פ. אולם כבר אי אפשר לברר העבר שלהם בדו"ח יסודי.

"אולם כשבאים להבי"ד לקבל תעודת יהדות, התהליך הוא שונה לגמרי: מבקשים תעודת לידה, מילה, פדיון הבן, תעודת מאבא ואמא, סבתה וכו' וכו'. ורק אחרי דו"ח ממשי, יסודי, ומקיף נותנים תעודת יהדות.

"ובכן אנו מודיעים בשער בת רבים שאי אפשר לסמוך רק על תעודת מעשה בית דין של גט כדי לברר יהדות.

"ועבה"ח ביום בחודש בשנת הנ"ל, יצחק מאיר צבי בן הרב הלוי ליזרובסקי, פה פילאדעלפיא".

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. פילאדילפיע והגליל?? יש גליל בפילאדעלפיא?  (ל”ת)

  בו

  • פשט פשוט 

   שאלתיאל

  • משמעות גליל 

   דוד

 2. וכעת לשלב הבא  

  דוברמן

 3. מישהו יכול להסביר למה בכל הכתבות מטשטשים את התמונות שלו ושל כל המשפחה? זה חוק או בחירת האתר? למה צריכים לשמור על פרטיות יותר מבמעשה פלילי אחר?  (ל”ת)

  חסיד שפוי

  • עוול ענק 

   chaya

 4. ביה"ד לא מבטל כי הוא מעולם לא אישר יהדות יש כאן רק הבהרה.  


 5. הוא היה כבר בישיבת המקובלים הרבה זמן  

  מיקי

 6. איך מדינת ישראל עושה דבר כזה?  


 7. עדיין, איך הדבר אפשרי?  

  אורי

;