ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024
נחתם הסכם

מחירי החלב יתייקרו ויוקפאו למשך שנה לפחות

נבלמה עליית מחירי החלב ב-14%, במקביל יורחב ייבוא גבינות בפטור ממכס • על פי ההסכם: מחירי החלב יתייקרו ב-4.9% בלבד, במקום 14% שהיו אמורים להתייקר. המחיר יוקפא לשנה לפחות • יבוטל המכס על גבינות קשות באופן מידי ועל גבינות רכות בהדרגה

מחירי החלב יתייקרו ויוקפאו למשך שנה לפחות
קניות בסופרמרקט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרדי החקלאות והאוצר הגיעו היום (שלישי) להסכמות עם נציגי ענף החלב, במסגרתן התייקרות המחיר המפוקח של מוצרי החלב ייחתך בשליש, והעלייה במחיר המוצרים המפוקחים תעמוד על 4.9% בלבד, במקום 14%. מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות. כמו כן, מחיר המטרה (מחיר שאותו מקבלים הרפתנים מהמחלבות) יפחת ב-2.15 אגורות מדי רבעון למשך שנה.

עוד הוסכם בין הצדדים כי יבוטל המכס באופן מידי על גבינות קשות, כגון: מוצרלה, חלומי, גבינת ג'מיד (קישק) וגורגונזלה, וכן, יבוטל בהדרגה המכס על גבינות שמנת בעלות אחוז שומן הגבוה מ-5%. כך שבפעימה הראשונה, בתחילת שנת 2023, יירד המכס ב-50% מהמכס המוטל כיום, ושנה לאחר מכן (2024), יבוטל המכס לגמרי. כמו כן, יוגדלו מכסות היבוא למוצרי חלב בפטור ממכס בהתאם לנתוני הצריכה המקומית.

כמו כן, החל ממאי 2023, מחיר מוצרי החלב שבפיקוח יתעדכן באמצעות מנגנון אוטומטי, בהסתמך על החלטות ועדת המחירים הבין-משרדית של משרד האוצר ומשרד החקלאות וללא צורך בחתימת השרים על צו מחירים. במסגרת זו, יחושבו עלויות ייצור החלב בהתאם לעלויות הייצור השנתיות של רפתות גדולות, בהן מכסת הייצור עומדת על 800 אלף ליטר ומעלה. מתוך הבנה כי מדובר ברפתות גדולות ויעילות, ובהתאמה עלויות הייצור שלהן מינימאליות.

נוסף על כך, הוסכם כי תוקם ועדה בהשתתפות משרדי החקלאות ופיתוח הכפר והאוצר ונציגי ענף החלב אשר תגבש תכנית פעולה לקידום והתייעלות ענף החלב, לרבות: בנושאי איחוד רפתות, קידום רפתות קטנות, רגולציה והקלות בניוד מכסות ועוד. הוועדה תגיש את מסקנותיה לוועדה תוך 6 חודשים. בנוסף, תיבחן האפשרות להגדיל את הקצאת העובדים הזרים בענף.

לנוכח המצב הפוליטי, הסכם זה ככל הסכם אחר בתקופה זו, נדרש לאישור משפטי.

שר החקלאות, עודד פורר אומר עם חתימת ההסכם כי "בימי אי וודאות, יצרנו וודאות. בלמנו עליית מחירים חדה בחלב ומוצריו והרחבנו את התחרות. ההסכם עליו חתמנו כעת מהווה יציאה לדרך חדשה, שתביא לשדרוג הענף ותיתן מענה שוטף לביקוש הישראלי לחלב ומוצריו. הוודאות לשנים הקרובות תאפשר פיתוח הענף והתייעלות הרפתות".

מחירי החלב מוצרי חלב מאכלי חלב התייקרות יוקר המחיה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד