1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

הרפורמים מברכים, החרדים תוקפים: "ימינה שותפה להרס היהדות"

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הודעתו הדרמטית של הרש לשירותי דת מתן כהנא על "רפורמה" בתחום הכשרות בישראל. לאחר מתקפה חריפה של הרבנות הראשית לישראל כלפי השר, הח"כים החרדיים פותחים במתקפה | ח"כ יעקב אשר: "אבות הציונות הדתית מתהפכים בקברם"

ארי קלמן, י"א אב תשפ"א 20/07/2021 17:20

דריסת הכשרות מתן כהנא//אביגדור ליברמן מתן כהנא//אביגדור ליברמן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רפורמת הכשרות ממשיכה לעורר סערה במערכת הפוליטית, מלבד המתקפה החריגה והחריפה מצד מועצה הרבנות הראשית, גם הנציגים החרדים בכנסת תוקפים בחריפות את השר לשירותי דת מתן כהנא ואת סיעת ימינה שהתחייבה שלא לפגוע בציבור החרדי, אך בפועל פועלת ללא היסוס נגדם.

השר כהנא משנה את הכללים ועושה סוף להכשר 'הרבנות הראשית'

הרבנות הראשית נגד השר כהנא: "מלחמה בדת"

כדי להבין את הבעייתיות של ה"מהפכה" שהציג השר מתן כהנא, שבפועל תביא להרס מערך הכשרות בישראל, ניתן למצוא את המברכים והמבקרים. כך ארגון 'נאמני תורה ועבודה' הרפורמית בירכו את הרפורמה ואילו בסיעות החרדיות תקפו.

נאמני תורה ועבודה שיבחו את התוכנית של השר כהנא ובירכו: "כמי שנאבקים במשך שנים להגברת התחרות בכשרות, אנו בטוחים כי התכנית החדשה תאפשר, לראשונה, תחרות אמתית בשוק הכשרות באמצעות מתן רישיונות לתאגידים פרטיים לספק השגחה, בדומה למודל הרבנות כרגולטור שהצענו בעבר". לדבריהם, "הדבר יביא להגברת האמון ברבנות ולכשרות שקופה, איכותית וטובה יותר לעם ישראל".

גם שר האוצר שונא החרדים אביגדור ליברמן בירך את התוכנית שקיבלה את אישרו טרם הפרסום: "יצירת תחרות בשווקים השונים היא אבן יסוד אותה אני מקדם במספר תחומים. גם בתחום הכשרות, המשפיע ישירות על עלות המזון ויוקר המחיה בישראל, יש הכרח להביא לשינוי מהותי לביטול המונופול הקיים היום. צעד זה יביא בראש ובראשונה לשיפור השירות לאזרחי מדינת ישראל, מכלל הזרמים, וכן יביא להוזלת מחירים".

כאמור, בסיעות החרדיות תקפו, יו"ר ש"ס אריה דרעי בתגובה לרפורמת כהנא: "רפורמת הכשרות של כהנא כהמשך ישיר לרפורמות בדייני ישראל בגיורים בכשרות בשמירת השבת בפרהסיה ובזהות היהודית של המדינה חותרת לקידום מדינת כל אזרחיה וריסוק הזהות היהודית של המדינה".

"אין ספק לצערנו שהמטרה המרכזית שלהם היא הכרה בגופי כשרות רפורמים. שום שיקול כלכלי אין בתהליך רק יצר הרס והשחתה. נתנגד בכל תוקף לתהליך ההרסני הזה שפוגע ברוב אזרחי ישראל המסורתיים שומרי הכשרות.

מי יגלה עפר מעיניך מרן הראי״ה קוק זצ״ל לראות מה שבנט כהנא וקריב מחוללים למוסד הרבנות הראשית לישראל מאה שנים אחרי שייסדת אותו".

יו"ר יהדות התורה חה"כ משה גפני שיגר הודעה תקיפה: "בהמשך למדיניות האנטי דתית של הממשלה הרעה הזאת, הם רוצים לחסל את מערך הכשרות בישראל. ליברמן וכהנא רוצים להפוך את מדינת ישראל למדינה ככל המדינות בעולם, למחוק כל זיק של יהדות, ולמנוע מהאזרחים היהודים לאכול כשר".

חבר הכנסת יעקב ליצמן מסר: "מסע ההרס של ליברמן-בנט-לפיד-סער נגד מסורת ישראל, עולם התורה והיהדות, ממשיך בכל העוצמה. 'מהפיכת הכשרות' של איווט ומתן כהנא היא פגיעה אנושה במיליוני אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים, המעוניינים בשמירת כשרות כהלכתה, מה שיוביל לעקירת הכשרות מישראל, בניגוד לעמדת הרבנות הראשית ובניגוד לדעת ההלכה".

עוד הוסיף ליצמן ותקף את חברי ימינה: "זוכרים את ההתחייבות של בנט ל'ווטו של ימינה בנושאי דת'? זוכרים את ההבטחות שלו על סיכום עם ליברמן 'שלא ייפגע בדת ובאוכלוסייה מסוימת'?", שיגר ליצמן שאלה רטורית ותקף, "כל אלה מתגלים כשקרים והונאה. לא רק שימינה אינה עוצרת את השתוללות איווט, אלא מתן כהנא שותף מלא לחיסול מערכות הדת וקדשי ישראל, מה שלא נעשה כאן עשרות שנים".

חה"כ אורי מקלב הגיב: "זה שגופים פרטיים ולא רבניים יעניקו כשרות על פי סטנדרטים אחידים - זה לא רפורמה אלא עקירת הכשרות. בניסיון להגיד 'כשר אני' הם הופכים את עולם הכשרות למשהו טכני וכלכלי ולא הלכתי ומסורתי. הניסיון להפריט את עולם הכשרות היא כמו הפרטת מערכת המשפט והבריאות לפי סטנדרטים. ובעצם לבטל את הכשרות לגמרי. זה רמיסת הכשרות מבלי שום דבר הלכתי מאחוריהם".

חבר הכנסת יעקב אשר הגיב: "לא חאן אל אחמר, לא מחדל נתב"ג, לא חל"ת למובטלים, מתן כהנא מצא את האתגר הבוער והדחוף ביותר של מדינת ישראל: חיסול הרבנות הראשית שנוסדה על ידי תנועת הפועל המזרחי, אבות הציונות הדתית מתהפכים בקברם ממה שמעוללים מי שמתיימרים להיות ממשיכי דרכם".

עוד הוסיף חבר הכנסת אשר ורמז על אינטרס כלכלי ברפורמה: "את הקופון על מכירת החיסול שכהנא עושה לרבנות הראשית יגזרו כמה יזמים ותאגידים כלכליים, שווה יהיה לבדוק את טיב הקשר בינם ליוזמה "הנפלאה" של השר כהנא".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי תקף: "בנט את כהנא מתחרים ביניהם מי יהיה חתום בספרי היסטוריה על הרס וחורבן של מערך הכשרות במדינת היהודים. פתיחת הבזאר של גופים בעלי אינטרסים עסקיים שיעניקו כשרות, תגרום לכאוס ואנרכיה בתחום".

ח"כ משה ארבל (ש"ס) בתגובה לרפורמת כהנא: "אני קורא למפלגות העבודה ומרצ להתעורר ולהתנגד לרפורמה של כהנא אשר מקדשת מדיניות כלכלית קפיטליסטית המקדמת הפרטת שירות ממשלתי והעסקה פוגענית של משגיחי הכשרות באמצעות חברות קבלן. מכרתם את ערכי הסוציאליזם לליברמן ובנט. אתם עלי תאנה חברים, התעוררו".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): "הונאת הכשרות של השר כהנא נראית שנוצרה במפעלי ארגון 'צהר', בתיבול רפורמי. הופכת את הכשרות לבדיחה. תכנית זו מביאה לפירוק מוחלט של המושג כשרות. גם שונאי הדת הנועזים ביותר לא העזו לפגוע בסממנים היהודים ובשמירת המצוות כפי שעושה ממשלה זו במסווה צדקני של "רפורמות בכשרות". אני מציע שנעביר את הרבנות. למשרד הכלכלה. מתן תתעורר המדינה היא מדינה יהודית. יהדות יש אחת".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. תומך במהלך  

  אהרון

  • רחמי 


 2. בשביל להעביר תוכנית עיקור הרה"ר כדלעיל, הוא חייב לשנות/לבטל את חוק איסור הונאה בכשרות,  


 3. עלמא דשקרא! את החכי"ם החרדים לא מעניינת כשרות הרבנות (רק ג'ובי הרבנות) ואת המזרחי לא מעניין הידור בכשרות ,  (ל”ת)


 4. הכל בגלל יהדות התורה, שמזלזלים ברבנות, שס תמיד גיבתה את הרבנות והם היו יכולים לעשות רפורמות טובות  (ל”ת)


 5. הסוף למאפיות הכשרות החרדיות.  

  שריר

 6. אז מה ממילא אסור לאכול רבנות  (ל”ת)


 7. הם רוצים להאכיל את עמ"י טריפות כדי לטמא ולטמטמם אותם  (ל”ת)

  אפשטיין חרדק

 8. הרבנות הגיענהזמן לעשות סדר  

  בינמין

 9. הרפורמים דת שונה, החרדים דת שונה, הדת עליה דיבר הקב"ה ומשה עבדו נמצאת בתורה ואצל גדולי ישראל האמיתיים, לא אצל עסקניהם,.  (ל”ת)


 10. אלפי החרדים שלא הצביעו מסיבות שונות, צריכים לתת לעצמם דין וחשבון על מה שהם עוללו  

  יואל

  • וגם אלו שמנעו מהם להצביע ע"י שלא נתנו לנציג שלהם להיכנס. צריכים לתת דין וחשבון (ל”ת)


 11. להתחיל שביתה של הפסקת כל קבורה בישראל עד קבורת תוכנית הסיכול של הכשרות בישראל  


 12. שאלה פתוחה  


  • הסבר פשוט. עד היום אני שולט בג'ובים ובתקציבים ומהיום שוק קפיטליסטי 

   רינה של תורה

  • אף אחד לא יכול להסביר לך, כי באמת זה לא הורס כלום, זה כן הורס את הפטרונות של כמה אנשים, אבל כולם כולל כולם יגידו שזה הרס הדם כמו בסיפור בגדי המלך החדשים, עד שיבוא ילד אחד שיגיד את האמת (ל”ת)


 13. כתבה בלי פואנטה שרק מפיצה שינאה  

  אורי

 14. איך בדיוק זה יאפשר כשרות רפורמית?  

  אורי

 15. רגע הבדצי"ם זה לא שוק אינטרסנטי פרטי ותחרותי?, אז מה הבעיה בהפרטת הרבנות? מישהו?  (ל”ת)


 16. כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ  (ל”ת)


 17. עושים מעשה זמרי ודורשים שכר כפנחס  

  זעליג

 18. נאמני תורה ועבודה היא לא רפורמית  (ל”ת)


 19. הבית היהודי  


 20. רבנות  


;