כ' אייר התשפ"ד
28.05.2024
"צריכים להתכונן"

שלוש רעידות אדמה ביממה: האם הן מקרבות אותנו לרעידה חזקה יותר?

ד"ר רן נוף, ססמולוג במכון הגיאולוגי בישראלי, הסביר הבוקר על שלוש רעידות האדמה שחווינו ביממה האחרונה ואמר: "אנחנו לא יודעים להגיד האם זה מקרב אותנו לרעידה חזקה יותר או לא. אנחנו לא יכולים לקבוע, המערכות מורכבות מדי בכדי שנוכל בשלב הזה להגיד משהו כזה"

שלוש רעידות אדמה ביממה: האם הן מקרבות אותנו לרעידה חזקה יותר?
סופת ברברה בחוף תל אביב צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בתוך יממה שלוש רעידות אדמה הורגשו ברחבי הארץ. זאת בצל רעידות האדמה הקטלניות שפקדו את טורקיה והביאו לאסון כבד. ניסים משעל וגיא פלג דנו על המצב המדאיג ב־103fm עם ד"ר רן נוף, ססמולוג במכון הגיאולוגי בישראל, אשר התייחס לדברים.

"אנחנו צריכים להבין שכל קרום כדור הארץ מורכב מלוחות טקטוניים", הבהיר ד"ר נוף. "הלוחות האלה זזים וקשורים אחד לשני. רעידות אדמה רחוקות יכולות להשפיע על רעידות אדמה מקומיות, יכולות להשפיע על אזורים נרחבים בסביבתם ולשנות את שדה המאמצים. הם משנים את המתח שנמצא בין הלוחות הטקטוניים. ישראל יושבת לאורך בקע ים המלח, גבול טקטוני בין לוחות. אנחנו רואים פעילות בכל ישראל, הקשר הוא לא קשר ישיר. זה לא שהרעידה בטורקיה גרמה ישירות לרעידה בישראל, אלא שכל שדה המאמצים עבר שינוי ועכשיו מסתדר מחדש".

באשר לשאלה האם רעידת האדמה החזקה שצפויה להתרחש בישראל קרובה, הודה: "התשובה הכנה היא שלא, אנחנו לא יודעים להגיד האם זה מקרב אותנו לרעידה חזקה יותר או לא. אנחנו לא יכולים לקבוע, המערכות מורכבות מדי בכדי שנוכל בשלב הזה להגיד משהו כזה. אנחנו כן מרגישים, אנשים מרגישים יותר רעידות, גם בגלל שהיו כמה רעידות חזקות, קרובות ורדודות, וגם בגלל שיש יותר רגישות בציבור. הרעידה אתמול שהורגשה בצפון התרחשה בלבנון. הסדרה הזו של כמה רעידות שבאו יחד, והורגשו אחת אחרי השנייה, מעוררת מעין תחושה שמשהו קורה".

עוד בנושא:

"החשש שמשהו מבעבע מתחת לאדמה", ציין משעל, וד"ר נוף הדגיש: "אין לנו את היכולת לקבוע את הדבר הזה כרגע, אנחנו כן יודעים שישראל נמצאת באזור עם פוטנציאל לרעידת אדמה חזקה, זה לא השתנה. אנחנו יודעים את זה הרבה מזן, מדברים על זה הרבה זמן. אנחנו יכולים להשתמש ברעידות האלה כתמרור אזהרה כדי להפנים שרעידת אדמה כזו יכולה להתרחש באזורנו, היא לא תהיה חזקה כמו בטורקיה, אנחנו מצפים לרעידה חלשה יותר באזור שלנו, אבל עדיין משמעותית, שאמורה לגרום לנזק".

עוד טען כי "אנחנו צריכים להתכונן אליה. אם זה באופן אישי, יש המלצות של פיקוד העורף, אם זה בהכנת תיק מילוט, חיזוק ארונות, להוריד מדפים מעל הראש של המיטה. דברים שהם יחסית פשוטים וכל אחד יכול לעשות אותם כבר היום. אפשר פשוט לבדוק באתר של פיקוד העורף על המלצות, להבין מה צריך לעשות בזמן רעידת אדמה. לזכור ששטח פתוח הכי בטוח, ואם אי אפשר לצאת החוצה להיכנס לממ"ד, ואם אי אפשר לחדר המדרגות, ואם אפשר לאט לאט לצאת החוצה תוך כדי אירוע. כל ההנחיות האלה נמצאות באתר של פיקוד העורף. שווה להכין את עצמנו. וזה בלי קשר לרעידות שמורגשות".

רעידת אדמה בטורקיה רעידת אדמה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד